fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

Strajk nauczycieli: co o nim sądzą Polacy - wyniki sondażu dla "Rzeczpospolitej"

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Polacy są przekonani, że nauczyciele wywalczą podwyżki, ale nie chcą strajku w czasie egzaminów.

Bez porozumienia zakończyło się poniedziałkowe spotkanie nauczycielskich związków zawodowych z rządem. Kolejne zaplanowano na 1 kwietnia. Strona rządowa czeka teraz na wspólne stanowisko trzech związków biorących udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.

Czytaj też:

Strajk nauczycieli wciąż groźny dla uczniów

Broniarz: 85 proc. szkół zastrajkuje. MEN uspokaja

„Takiego poruszenia wśród nauczycieli jeszcze nie było”

Zarobki nauczycieli w Europie: jak wypada Polska

Za strajk nauczyciele dostaną po kieszeni

ZNP szykuje wojnę z rządem Morawieckiego

Problem jednak w tym, że przedstawiciele rządu, przychodząc na poniedziałkowe posiedzenie, nie przynieśli żadnych nowych propozycji. A te, które są znane już od dawna, jak przyspieszenie o cztery miesiące 5-proc. podwyżek dla nauczycieli, nie zadowalają związków zawodowych.

Gra na czas, którą podjął rząd, choć stresująca dla uczniów i nauczycieli, może mu się jednak opłacać w wymiarze politycznym. Ponad 61 proc. Polaków jest bowiem przeciw strajkom nauczycieli w czasie zbliżających się egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" przez IBRiS.

Wyniki sondażu

– Ten wynik na pewno będzie jednym z argumentów negocjacyjnych rządu ze związkami. Wysoki sprzeciw pokazuje, że wychodzi on poza elektorat PiS – tłumaczy prof.  Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Może się więc okazać, że rząd na strajku nie straci zbyt wiele – dodaje.

Nauczyciele nie zamierzają jednak odpuszczać. Jak podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, do sporu zbiorowego przystąpiło 85 proc. szkół i przedszkoli. Referenda, które w nich przeprowadzono, pokazały, że 85–90 proc. pracowników jest za strajkiem. Determinacja nauczycieli jest tak duża, że co drugi ankietowany przez IBRiS Polak jest przekonany, iż uda im się wywalczyć podwyżki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA