fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

CD Projekt – firma z pasją

Rzeczpospolita
Polskie firmy IT rosną i stają się coraz bardziej znane na świecie. Do liderów rynku należą Asseco Polska, Comarch czy CD Projekt – producent gier.

Telekomunikacja to obok IT druga część rynku teleinformatycznego. Największe firmy telekomunikacyjne w Polsce to: Plus, Orange, T-Mobile, Play i Netia.

W ramach tej branży kapituła rankingu „Najważniejsze firm dla Polski" przyznała wyróżnienie firmie CD Projekt. Spółka działa w branży elektronicznej rozrywki – gier wideo. Biznes opiera się na dwóch fundamentach – produkcji gier oraz globalnej cyfrowej dystrybucji, realizowanej przez serwis GOG.com. Studio CD PROJEKT RED jest znane na świecie jako twórcy trylogii gier o wiedźminie, postaci wzorowanej na bohaterze sagi Andrzeja Sapkowskiego, która sprzedała się w ponad 40 mln egzemplarzy. W tym roku firma zapowiada premierę „Cyberpunka". Ma to być produkcja większa i jeszcze ambitniejsza od „Wiedźmina".

Zdaniem kapituły rankingu „Najważniejsze firmy dla Polski" – produkty CD Projektu są największym polskim hitem eksportowym. Gra „Wiedźmin" sprzedała się już w ponad 40 mln egzemplarzy. Firma rozwija się dynamicznie, jest liderem w branży gier wideo na polskim rynku. Obecnie jest warta ponad 35 mld zł i jej wartość z roku na rok rośnie. CD Projekt jest notowany na giełdzie. Wchodzi w skład prestiżowego indeksu WIG20 i jest w nim gwiazdą.

Wśród 12 wiodących firm z branży IT i Telekomunikacyjnej nie mogło zabraknąć Grupy Asseco, której przychody w 2019 r. przekroczyły 10 mld zł. Grupa intensywnie rozwijała się za granicą, gdzie wypracowała niemal 90 proc. sprzedaży. Fundamentem jej działalności pozostają własne produkty i usługi.

Na tworzenie własnych produktów stawia też Comarch. W 2019 r. wypracował 1,4 mld zł przychodów. Zatrudnia 6500 osób w ponad 100 krajach. 60 proc. przychodów firmy przynosi eksport. Co roku przeznacza 15 proc. przychodów na badania i rozwój.

Natomiast Grupa Cyfrowy Polsat to największa pod względem obrotów grupa łącząca marki telewizyjne i telekomunikacyjne w Polsce. W 2019 r. przychody Grupy Cyfrowy Polsat wyniosły 11,7 mld zł, a zatrudniała ponad 7 tys. osób. W jej skład wchodzą Cyfrowy Polsat, telewizja Polsat, sieć komórkowa Plus, stacjonarny telekom Netia. W sumie świadczy usługi blisko 6 mln klientom indywidualnym, firmom prywatnym i państwowym oraz administracji publicznej.

W zestawieniu została ujęta także firma Emitel. To istniejący od 50 lat największy w Polsce dostawca sygnału radiowo-telewizyjnego i jedna z największych firm infrastrukturalnych w sektorze TMT. Z jego usług korzystają stacje TV, radiowe i operatorzy telekomunikacyjni. Firma rozwija stopniowo kompetencje w nowych obszarach, w tym także najnowszej generacji 5G oraz rozwiązań smart city. W 2019 r. wypracował 447 mln zł przychodu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA