fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze firmy

PGNiG – lider rynku gazu

Bloomberg
Sektor energetyczny, paliwowy i wydobywczy to najważniejszy i zarazem największy sektor w kraju. Liderem branży paliwowej jest PKN Orlen – największa firma w Polsce. Największa grupa wydobywcza to Jastrzębska Spółka Węglowa, a energetyczna – PGE Polska Grupa Energetyczna.

Wyróżnienie w tej branży otrzymała firma PGNiG, lider rynku gazu ziemnego w Polsce. Obecnie w kraju prowadzi eksploatację na prawie 190 złożach, wykorzystując ok. 2 tys. odwiertów. Wydobyła w Polsce i za granicą 1,2 mln ton ropy, kondensatu i NGL. Dostarcza gaz do ok. 7 mln klientów. Spółka od ponad 20 lat prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Pakistanie. Posiada też koncesję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Do grupy PGNiG należy PGNiG Upstream Norway, która od ponad dziesięciu lat prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2019 roku jej przychody ze sprzedaży wyniosły 42 mld. zł. To trzecia największa firma w kraju.

Zdaniem kapituły rankingu „Najważniejsze firmy dla Polski" PGNiG ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania polskiego rynku gazu ziemnego. Koncern zapewnia zdecydowaną większość surowca potrzebnego do funkcjonowania krajowego przemysłu. Jest też dominującym dostawcą dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. Do grupy należą wszystkie podziemne magazyny gazu i zdecydowana większość gazociągów dystrybucyjnych.

Wśród 12 głównych firm nie mogło zabraknąć Grupy PKN Orlen, największego koncernu nie tylko w Polsce, ale też Europie Środkowo-Wschodniej. Swoją pozycję zawdzięcza głównie rafineriom i zakładom petrochemicznym w Polsce i Czechach oraz rafinerii na Litwie. Posiada ok. 2,8 tys. stacji paliw w pięciu krajach, z czego ok. 1,8 tys. nad Wisłą.

Na rynku energetycznym w Polsce działają cztery duże grupy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, które wytwarzają około 70 proc. energii w kraju. Ponadto swoją działalność na terenie Warszawy prowadzi spółka Innogy Polska zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Przychody wielkiej czwórki w 2019 roku wyniosły ponad 83 mld zł i były o 23 proc. wyższe niż przed rokiem. W sumie w czterech spółkach pracuje ponad 92,7 tys. osób. Najwięcej energii wytwarza PGE, natomiast największym dystrybutorem jest Tauron. Największym polskim koncernem energetycznym jest Polska Grupa Energetyczna.

Największe firmy z branży wydobywczej to Jastrzębska Spółka Węglowa, która w 2019 roku wypracowała prawie 11,3 mld zł przychodów, oraz Polska Grupa Górnicza, w której przychody ze sprzedaży w ubiegłym roku przekroczyły 9 mld zł. W ubiegłym roku tylko w tych dwóch spółkach pracowało 64 tys. osób (22 tys. w JSW i 41,9 tys. w PGG).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA