fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Dyrektor Muzeum Narodowego złożył rezygnację. Przyjęta

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Lancetnik
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przyjął dymisję dyrektora Muzeum narodowego Jerzego Miziołka.

W Muzeum Narodowym od kilku miesiącach narastał chaos związany z wymiana kadr przez powołanego przez MKiD dyrektora, prof. Jerzego Miziołka.

Powołany na to stanowisko w listopadzie 2018 roku Miziołek w kwietniu nakazał usunięcie z Galerii Sztuki XX i XXI wieku instalacji Natalii LL Sztuka konsumpcyjna (1975) i Katarzyny Kozyry Pojawienie się Lou Salome (2005).

Argumentował, że znajdujących się w muzeum od kilku lat instalacji domaga się MKiD w ramach oczyszczania placówki ze "skandalizujących" prac.

Ostatecznie po fali protestów instalacje przywrócono.

W lipcu tego roku Miziołek dyscyplinarnie zwolnił ze stanowiska kuratora Antoniego Ziembę, przewodniczącego Kolegium Kuratorów Muzeum oraz jednego ze współtwórców renomy Muzeum Narodowego.

Miała to być kara za list Ziemby do Stowarzyszenia Muzealników Polskich z prośbą o interwencję w konflikcie powstałym w MNW.

Kolegium Kuratorów, Rada Pracowników oraz tamtejsza Solidarność skierowały do Piotra Glińskiego list w sprawie polityki prowadzonej przez Miziołka, która ich zdaniem dezorganizuje pracę placówki.

MInister Gliński dziękuje

W komunikacie na stronie MKiDN szef resortu Piotr Gliński podziękował Jerzemu Miziołkowi za "za zainicjowanie zmian w funkcjonowaniu" Muzeum Narodowego.

Gliński wyraził nadzieję, że jego następca, który decyzją ministra zostanie wybrany z drodze konkursu, będzie kontynuował usprawnianie działania instytucji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA