fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Wawel i Muzeum Narodowe w Krakowie obejmą nowi dyrektorzy

shutterstock
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił w piątek planowane zmiany na stanowiskach dyrektorskich obu instytucji.

Dr hab. Andrzej Betlej – obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – zastąpi odchodzącego na emeryturę prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. A dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie dr hab. Andrzej Szczerski. Zmiany mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

Andrzej Betlej jest od 2016 roku dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, obecnie profesorem UJ. W latach 2012 – 2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ. Jako dyrektor MNK zorganizował wiele cieszących się powodzeniem wystaw, m.in. cykl poświęcony Wyspiańskiemu (główną wystawę odwiedziło 270 tys. osób), prezentację „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, (prawie 400 tys. widzów do tej pory), wielka retrospektywę „Wajda”, a także ekspozycje: „Maria Mater Misericordiae”, „Potęga awangardy”, „Kraków 1900”, „Z drugiej strony rzeczy – Dizajn w Polsce po 1989 r.”, czy też pokaz komiksu. Za jego kadencji, w roku 2017 i 2018, liczba zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie przekroczyła 1,15 mln.

Dyrektor Betlej przypomina jeszcze, że najważniejszym wydarzeniem będzie za parę miesięcy otwarcie nowego Muzeum Książąt Czartoryskich (19 grudnia 2019). W 21 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego budynku, wyeksponowanych zostanie ponad 300 tysięcy obiektów z kolekcji Czartoryskich.

Rekomendowany natomiast na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Szczerski ma także wkład pracy w rozwój MNK, bo od stycznia 2016 roku do marca 2018 pełnił funkcję jego wicedyrektora ds. naukowych. Jest kuratorem wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą. W latach 2009-2017 był prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, a w latach 2013-2016 wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA