fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Toyota i Honda skupują z rynku swe akcje

Bloomberg
Toyota zapowiedziała skup z rynku swych akcji za 1,8 mld dolarów po dobrym kwartale, Honda zrobi to samo za 915 mln ale obniżyła roczną prognozę

Największy japoński producent pojazdów zwiększył w II kwartale (do 30 września) zysk operacyjny o 14 proc. do 662,3 mld jenów (6,1 mld USD), a analitycy liczyli na 592,3 mld. Był to najlepszy wynik kwartału od 2015 r., bo udało się zwiększyć sprzedaż do 2,85 mln pojazdów z 2,18 mln rok temu, w Ameryce Płn. o 5,6 proc. i w Azji o 3,4 proc. — podał Reuter.

Zysk operacyjny w Ameryce Płn. był poważnym problemem Toyoty od 2 lat, ale teraz poprawił się dzięki mniejszym rabatom. — Nowe wersje RAV4 i Corolii, a także Camry w ubiegłym roku zostały dobrze przyjęte, więc zmniejszyliśmy zachęty — powiedział dziennikarzom szef operacyjny Kenta Kon.

Do końca roku (31 marca) Toyota skupi z rynku 34 mln akcji zwykłych za 1,8 mld dolarów. Utrzymała prognozę spadku rocznego zysku operacyjnego o 2,7 proc. z powodu aprecjacji jena do dolara. Sprzeda też mniej o 2,7 proc. pojazdów na świecie z powodu malejącego popytu w Indiach, Indonezji i Tajlandii, ale liczba 10,7 mln będzie i tak większa od rekordowej 10,6 mln w 2018 r.

Toyota podobnie jak inne firmy japońskie ma większe wyzwanie ze strony rosnących nakładów na prace R&D i koszty pracownicze, ale udało się jej zaoszczędzić w kwartale dalsze 45 mld jenów. Wiceprezydent Mitsuru Kawai powiedział, że wszelkimi sposobami firma stara się obniżyć koszty produkcji i zwiększyć sprawność zakładów „do ostatniej kropli lakieru z otwartej puszki, zanim otworzy się następną".

Trzecia w Japonii Honda przewiduje w nowej prognozie rocznej zysk operacyjny 690 mld jenów, najmniejszy od 2015/16 r. i mniejszy od 770 mld z ubiegłego roku, bo jej zdaniem kurs jena do dolara wyniesie 107 a nie 110, jak zakładała wcześniej. Firma spodziewa się zmniejszenia rocznej sprzedaży na świecie do 4,975 mln pojazdów z 5,11 mln w poprzedniej prognozie.

Ponadto sprzedaż jednośladów w I półroczu zmalała w Indiach o prawie 20 proc. — Ten rynek maleje w bardzo dużym tempie. Muszę stwierdzić, mamy tam problemy — przyznał wiceprezydent Seiji Kuraishi.

Chcąc poprawić ceny swych akcji Honda skupi do końca roku finansowego do 33 mln akcji zwykłych za 100 mld jenów (915 mln USD). W sierpniu ich cena zmalała do najniższej od 7 lat, ale jak dotąd w tym roku zyskały 6,3 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA