fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Pozew 23 stanów przeciwko Trumpowi ws. przepisów o emisje spalin

Bloomberg
Władze 23 stanów amerykańskich złożyły w sądzie pozew ws. zablokowania administracji Trumpa przed pozbawieniem Kalifornii prawa ustalania surowych norm emisji spalin przez samochody

W dniu protestów na całym świecie młodych ludzi domagających się od władz działań w obronie klimatu pozew złożony w sądzie okręgowym w Waszyngtonie zaczął pierwszą rundę batalii prawnej, która może potrwać dłużej od kadencji Donalda Trumpa. „‚Panie Prezydencie, spotkamy się w sądzie" — oświadczył prokurator generalny Kalifornii, Xavier Becerra.

Ta walka na gruncie prawa przeciwstawia stan zdominowany przez demokratów, który stał się amerykańskim czempionem obrony środowiska republikańskiemu prezydentowi, który chce ożywić gospodarkę ograniczając przepisy. Debata w tej sprawie już zaczęła się na dobre przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. — stwierdził Reuter.

- Najnowsze posunięcie Trumpa jest złe dla naszego powietrza, złe dla naszego zdrowia, złe dla naszej gospodarki — powiedział gubernator Kalifornii, Gavin Newsom.

Od dziesięcioleci Kalifornia odgrywała krajową rolę we wpływaniu na to, czym jeżdżą Amerykanie. Przepisy tego stanu o emisji spalin przez pojazdy. surowsze od przepisów EPA, zostały przejęte przez kilkanaście innych stanów, na które przypada ponad 40 proc. sprzedaży pojazdów w Stanach.

Piątkowy pozew jest wymierzony w stanowisko resortu transportu i krajowego urzędu bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA wyrażone dzień wcześniej, gdy uznały, że prawo federalne ma przewagę nad przepisami stanowymi i lokalnymi dotyczącymi zużywania paliwa przez pojazdy, także nad przepisami Kalifornii.

Do Kalifornii dołączyły stołeczny District of Columbia, Los Angeles, Nowy Jork oraz stany Nowy Jork, Michigan, Kolorado, Illinois. New Jersey, Waszyngton i Massachusetts i złożyły pozew przeciwko resortowi transportu zwracając się do sądu, by zablokował opublikowane stanowisko.

Prokurator Becerra uznał je za sprzeczne z prawem, a administracja źle zinterpretowała prawo federalne i zignorowała intencje Kongresu. — Administracja chce atakować władze Kalifornii i innych stanów, by stawić czoło skażeniu i chronić zdrowie publiczne — powiedział.

W czwartek 19 września administracja Trumpa ogłosiła o odebraniu Kalifornii uprawnień do ustalania własnych norm emisji spalin i wymagań, by niektóre pojazdy nie emitowały ich wcale. Szef EPA, Andrew Wheeler stwierdził, że ta decyzja zapewni ogólnokrajowe przepisy, które stworzą „bardzo potrzebną pewność regulacji dla przemysłu samochodowego"

Minister transportu, Elaine Chao zapowiedziała we czwartek, że administracja zakończy w najbliższych tygodniach zmianę norm z czasów ekipy B. Obamy. — Żaden stan nie ma prawa uniezależniania się od krajowych przepisów, żaden stan nie ma prawa narzucać swej polityki komukolwiek w całym kraju.

Obecna administracja utrzymuje, że proponowane przepisy będą mieć minimalny wpływ na klimat, zwiększą temperaturę na świecie o zaledwie trzy tysięczne stopnia Celsjusza do 2100 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA