Nissan opóźnia wyznaczenie następcy Carlosa Ghosna

Rada dyrektorów Nissana nie zatwierdzi jak oczekiwano 17 grudnia następcy C. Ghosna na stanowisku przewodniczącego, bo grupa mająca zaproponować kandydata nie doszła do wspólnej opinii.

Aktualizacja: 15.12.2018 15:25 Publikacja: 15.12.2018 15:18

Nissan opóźnia wyznaczenie następcy Carlosa Ghosna

Foto: Bloomberg

Nissan powierzył trzem zewnętrznym dyrektorom: b. wysokiemu urzędnikowi Masakazu Toyodzie, b. członkowi kierownictwa w Renault, Jean-Baptiste Duzanowi i dawnej kierowcy w wyścigach samochodowych Keiko Ihara wybranie kandydata i przedstawienie go pozostałym 6 członkom rady do zatwierdzenia. Ta trójka uznała jednak, że potrzebuje więcej czasu — podały dwie osoby. Według jednej z nich, dyrektorzy mieli prowadzić rozmowy podczas weekendu, ale wydawało się mało możliwe, by byli w stanie zaproponować radzie kandydata.

Postanowili natomiast skupić się na powołaniu zewnętrznej komisji, która przedstawi zalecenia sposobów poprawy zarządzania w nissanie. — Dyrektorzy nie będą śpieszyć się z decyzją o wyborze przewodniczącego przed posiedzeniem rady. Decyzja o wyborze kandydata może zapaść w styczniu — dodała ta osoba.

Sprawa mieszkania Ghosna w Rio de Janeiro

Sędzia brazylijskiego sądu II instancji przyznał Carlosowi Ghosnowi prawo dostępu do jego mieszkania w Rio de Janeiro. Zgodnie z jego decyzją, Ghosn lub jego przedstawiciele otrzymali 24 godziny na zabranie rzeczy osobistych.

Mieszkanie, a bardziej to co może znajdować się w nim, stało się dowodem intensywnej walki w brazylijskich sądach. Nissan był przeciwny dostępowi, bo twierdził, że w mieszkaniu mogą znajdować się dowody na naruszanie prawa przez Ghosna.

Firma poinformowała, że przedstawiciele usuniętego szefa rady dyrektorów zabrali dokumenty z tego mieszkania. „Przedstawiciele Nissana widzieli, jak przedstawiciele Ghosna zabrali poza rzeczami osobistymi dwie plastikowe teczki z dokumentami” — oświadczył w komunikacie rzecznik firmy Nick Maxfield i dodał, że nie wie, czego dotyczyły.

Nissan poinformował też, że prawnicy Ghosna uzyskali w ostatniej chwili decyzję sadu z Rio, zakazującą firmie przyglądania się w otwieraniu 3 sejfów znajdujących się w tym mieszkaniu. Nissan chciał zapoznać się z zabranymi dokumentami, ale nie dostał na to zgody.

Pozew wobec siostry Ghosna

Nissan złożył w sądzie w Rio de Janeiro pozew na siostrę C. Ghosan, Claudine Bichara de Oliveira o „nieuzasadnione wzbogacenie się”. To nowy epizod w batalii prawnej Nissana z Ghosem i jego córką Caroline o mieszkanie przy słynnej plaży Copacabana. Ghosn i córka wystąpili do sądu, by zezwolił na zabranie rzeczy osobistych: zdjęć, biżuterii, zegarków i książek. Prawnicy Ghosna stwierdzili w dokumentach złożonych w sądzie, że Nissan po wejściu do tego mieszkania po aresztowaniu Ghosna „mógł umieścić przedmioty lub dokumenty mogące kompromitować jego reputację”.

Według japońskiej prasy, siostra może być zamieszana w skandal. Najbardziej poczytny tytuł „Yomiuri Shimbun” podał za anonimowymi źródłami, że wewnętrzne śledztwo w Nissanie wykazało, iż Ghosn kazał Nissanowi od 2002 r. wypłacać po ok. 100 tys. dolarów rocznie swej starszej siostrze za rzekomą rolę konsultanta. Dziennik dodał, że siostra mieszkała w tym mieszkaniu, kupionym przez Nissana do użytku Ghosna i zajmowała się nim, nie wykonała natomiast żadnej pracy doradczej dla firmy samochodowej.

Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób
Materiał partnera
Silna grupa z dużymi możliwościami
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej