fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Gdzie w Polsce jest oaza krezusów

Rezydencji Foksal
materiały
Rekord, jakiego jeszcze nie było! Zamożny klient na 300-metrowe mieszkanie w Rezydencji Foksal w Warszawie wyłożył prawie 13 mln zł. Superdroga jest też Złota 44.

- Rekordy na rynku nieruchomości w 2018 roku zostały zdominowane przez transakcje w dwóch prestiżowych warszawskich apartamentowcach. Ale mapa luksusu jest znacznie szersza: apartamenty za kilka milionów złotych sprzedają się regularnie m.in. w Gdyni - wynika z raportu Cenatorium. - Tym razem rekord, jakiego jeszcze nie było! Zamożny klient na 300-metrowe mieszkanie w Rezydencji Foksal wyłożył prawie 13 mln zł. Cena za mkw. jest równie wysoka i wyniosła 44,9 tys. zł. Kolejne miejsca na podium to Złota 44 i apartament w Gdyni Orłowie.

Jak wynika z wyliczeń urban.one, serwisu do samodzielnej wyceny mieszkania, metr najdroższej rezydencji w stolicy to więcej niż cena całego, czterdziestometrowego mieszkania w Nowej Rudzie.

- Cicha, przytulna Rezydencja Foksal przy ul. Kopernika 5 i potężny, krzykliwy wieżowiec Złota 44 zlokalizowany w hałaśliwym centrum miasta. Te obie warszawskie lokalizacje wiele dzieli ale jedno łączy: to tam padły tegoroczne, imponujące, rekordy na rynku nieruchomości. Jak wygląda najdroższe mieszkanie w Polsce? Na pewno przestronnie. Ma niemal 300 mkw. i jest usytuowane na ostatnim piętrze Rezydencji Foksal, wybudowanej w 2011 r. - opowiadają analitycy urban.one.

- Ta suma oznacza, że dwukrotnie przebity został zeszłoroczny rekord z warszawskiego Metropolitana, a stawka 45 tys. zł za mkw. również nie miała sobie równych wśród lokali sprzedanych w Polsce w 2018 r. Minimalnie tańsze, w przeliczeniu na mkw. było bowiem 40-metrowe mieszkanie, również w budynku przy Kopernika 5. Takie stawki oznaczają niemal sześciokrotność średniej ceny za mkjw. mieszkania w Warszawie podkreśla Barbara Bugaj starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one. - Zawrotne kwoty w przypadku Rezydencji Foksal nie dziwią: mieszkańcy mają tam do dyspozycji całodobowe usługi konsjerża, własny salon spa, basen i kort do squasha w unikatowej, śródmiejskiej lokalizacji. Nic zatem dziwnego, że rezydencja zwana jest „oazą krezusów" a mieszkania drożeją tam rokrocznie o nawet kilkadziesiąt proc.

- Jeśli przy Kopernika 5 jest oaza milionerów, to przy Złotej 44 jest już cała kolonia zamożnych mieszkańców i inwestorów. Po latach perturbacji, charakterystyczny wieżowiec, zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, z przytupem wraca na szczyty najdroższych i najbardziej prestiżowych adresów w Polsce - mówią eksperci urban.one. - W TOP10 najwyższych transakcji mieszkaniowych w Polsce, Złota 44 zajmuje aż 6 miejsc. 6,5 mln zł zapłacił nabywca ponad 250-metrowego mieszkania w tym drapaczu chmur, a to oznacza, że cena za mkw. wyniosła tam prawie 26 tys. zł. Wieżowiec Złotej znalazł się również wśród trzech najdroższych transakcji pod względem ceny jednostkowej w Polsce, niewiele ustępując liderowi: najdroższy lokal kosztował tam ponad 40 tys. zł za mkw.

- Wielki comeback Złotej 44 oznacza unikalną ofertę mieszkania z widokiem na warszawskie city, w bardzo wysokim standardzie, obejmującym m.in. takie luksusy jak 25-metrowy basen, zewnętrzne jacuzzi, salę kinową z symulatorem do gry w golfa, pokój zabaw dla dzieci czy piwniczka do starzenia i degustacji win. Apartamentowiec przy Złotej 44 wyróżnia się zarówno pod względem wysokich cen, jak i liczby przeprowadzonych transakcji. Inwestycja, która od początku wywoływała duże kontrowersje, dziś wpisała się na dobre w krajobraz stolicy i zyskała akceptację zamożnych Polaków - zauważa Barbara Bugaj z urban.one.

Gdzie jeszcze w Polsce są mieszkania warte ponad 5 mln zł? - Oprócz kolejnych warszawskich adresów (Cosmopolitan przy Twardej i kamienica przy ul. św. Barbary 4), w rankingu luksusu najczęściej pojawiają się transakcje zawarte w Gdyni. W 2018 r. 3. miejsce pod względem wartości transakcji zawartej w Polsce zajął ponad 190-metrowy apartament położony przy ulicy Przebendowskich w Villi Nova - czytamy w raporcie. - Metr tego lokalu wart był tym samym prawie 31 tys. zł, za całość kupujący zapłacił prawie 5,9 mln zł. Co go do tego skłoniło? Z pewnością lokalizacja - rezydencja znajduje się w prestiżowej lokalizacji - tuż obok orłowskiego klifu. W podziemiu Villi znajduje się zaś strefa rekreacji z salą fitness, siłownią i sauną. Regularnie wśród najdroższych adresów w Gdyni pojawia się jeszcze apartamentowiec przy ul. Hryniewickiego 6, gdzie metr lokalu wyceniany jest na od 20 do 30 tys. zł. Takie stawki drastycznie kontrastują z cenami, płaconymi za najtańsze lokale. Te można było znaleźć np. w Nowej Rudzie, w woj. dolnośląskim. Lokale o powierzchni ok. 40 mkw. kosztowały tam 40 tys. zł, czyli tyle ile...metr apartamentu w Warszawie. Oczywiście, tu o żadnych udogodnieniach nie ma mowy - mieszkania te położone są w budynkach o bardzo niskim standardzie.

- Ze szczytów wieżowców zejdźmy na ziemię. Gdzie w tym roku zanotowano rekordowe transakcje przy sprzedaży działek komercyjnych pod zabudowę biurowo-usługową? Znów w Warszawie: ponad 90,5 mln zł wart był grunt o powierzchni 0,29 ha, zlokalizowany na Mokotowie - podaje Barbara Bugaj. - Kolejne rekordy należą już do gruntów pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Transakcje, które zajęły drugie i trzecie miejsce na naszym podium zostały zawarte w Gdańsku. Dotyczą one działek usytuowanych na coraz modniejszej i odradzającej się Wyspie Spichrzów. Obie transakcje zawarto dla działek o powierzchni ponad 2,9 tys. mkw. a ich ceny wyniosły prawie 36 mln zł i 32,5 mln zł. - To inwestycja w najbliższą przyszłość. Na Wyspie Spichrzów ma powstać nowe centrum życia miejskiego w Gdańsku wraz z apartamentami, hotelami, aparthotelami i pasażami usługowymi - tłumaczy Barbara Bugaj. Najtańsze działki w skali kraju kosztowały kilkanaście groszy za metr i były to grunty rolne. W miejscowości Końcowizna (powiat białostocki, woj. podlaskie) za ponad 9 ha gruntu kupujący zapłacił 15 tys. zł (0,16 zł za mkw.) a w powiecie sokołowskim 1 mkw. gruntu rolno-leśnego kosztował zaledwie 0,12 zł za mkw.

- Struktura obrotu w Polsce nie zmienia się, trzeba jednak zaznaczyć, że w poszczególnych miastach może dochodzić do większych zmian niż biorąc pod uwagę cały kraj. W 2018 r. jedyną zmianą był spadek liczby transakcji lokalami mieszkalnymi o powierzchni od 50 do 60 mkw. zaledwie o 1 p.p. W rezultacie o 1 p.p. wzrósł obrót mieszkaniami od 30 do 40 mkw. - komentują analitycy. - Zmiany są jednak na tyle symboliczne, że nie powinniśmy doszukiwać się tutaj żadnych wyraźnych zmian w preferencjach zakupowych Polaków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA