fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Kraków: Mieszkanie+ przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej

materiały prasowe
Mieszkanie+ w Krakowie ma być gotowe w III kw. 2021 roku. Wmurowano akt erekcyjny pod budowę.

Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej na Klinach, w południowej części miasta, powstaje we współpracy PFR Nieruchomości z krakowską firmą deweloperską Bartla Development.

Budowa na 3,5-hektarowej działce przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej rozpoczęła się w sierpniu tego roku. Powstaje osiem trzypiętrowych budynków, w których znajdzie się 481 mieszkań. Średnia powierzchnia lokalu to 46 mkw.

- Program Mieszkanie+ w Krakowie staje się faktem. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszych bloków to symboliczny moment. Można powiedzieć, że na krakowskich Klinach zaczyna się nowy etap w życiu prawie pięciuset rodzin, które właśnie w tym miejscu znajdą swoje upragnione, nowoczesne i komfortowe mieszkania - mówił Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Mieszkanie+ to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego w krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu- i trzypokojowych. Stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniejszy udział w całej puli mieszkań będą miały kawalerki, których powstanie 12.

- Kraków jest niezmiennie w czołówce najlepszych miejsc do życia. Znajduje to odzwierciedlenie m.in. w liczbie mieszkań co roku oddawanych do użytku, nie tylko na rynku komercyjnym - komentuje cytowany w komunikacie Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa. - Stolica Małopolski może pochwalić się także rozwojem budownictwa komunalnego. W ostatnich latach oddaliśmy do użytku 420 w pełni wykończonych mieszkań, a w najbliższych miesiącach zakończy się budowa kolejnych 357.

- Program Mieszkanie+ należy do najważniejszych programów rządowych, bo dostępność mieszkań w naszym kraju jest wciąż za mała - przekonywał Mariusz Srokol, doradca w gabinecie politycznym minister Jadwigi Emilewicz. - Jak pokazują statystyki, aż 40 proc. Polaków nie ma zdolności kredytowej. To właśnie dla nich budujemy.

Mieszkania+ w Krakowie powstają w dzielnicy Swoszowice, w cichej okolicy, w której dominuje niska zabudowa. W promieniu 1 tys. metrów od przyszłego osiedla znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola.

- Na krakowskich Klinach jesteśmy od czterech lat. Wybudowaliśmy i przekazaliśmy klientom ponad 300 lokali mieszkalnych, a kolejne 200 już znalazło swoich nabywców i są w budowie na różnych etapach realizacji - mówi Julia Bogdanowicz, prezes spółki Bartla Development. - Dziś zaczynamy nowe etap naszej działalności i nowy rozdział na rynku mieszkaniowym w Krakowie. Dzięki współpracy z z PFR Nieruchomości budujemy blisko 500 lokali mieszkalnych w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Nasze oferty się uzupełniają i nie stanowią dla siebie konkurencji.

W Krakowie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór na mieszkania ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne zwykle ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej - czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

- Inaugurowana dziś inwestycja w Krakowie jest drugą co do wielkości, po Katowicach, realizacją w Polsce - zwraca uwagę Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości. - To także kolejny projekt powstający we współpracy z firmą deweloperską. Blisko 500 mieszkań, które tu powstają, to oferta dla rodzin, które będą mogły skorzystać z dopłat do czynszów. W Krakowie czteroosobowa rodzina może liczyć na blisko 500 złotych miesięcznie.

Spółka PFR Nieruchomości w 18 lokalizacjach na terenie całego województwa małopolskiego mogłaby wybudować ok. 5,5 tys. mieszkań Jedną z najbardziej zaawansowanych jest projektowana inwestycja w Skawinie. Na niespełna 1,5 hektarowej działce przy ul. Torowej powstanie siedem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 140 mieszkań. Ich budowa ruszy w III kwartale 2020 roku.

W budowie w ramach programu Mieszkanie+ jest 1591 mieszkań w Krakowie, Katowicach, Świdniku, Dębicy, Mińsku Mazowieckim i Jarocinie. Jeszcze w 2019 planowane jest uruchomienie inwestycji w nowych lokalizacjach - m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań jest  w trakcie projektowania architektonicznego ( z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA