fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Deweloperzy zejdą ze szczytu?

Fotorzepa/ Jakub Dobrzyński
Wiele wskazuje, że popyt na mieszkania z rynku pierwotnego będzie powoli słabł. Kiedy spadną ceny?

O sytuacji na rynku mieszkaniowym mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

Czy deweloperzy obawiają się mniejszego popytu? Wiele wskazuje na to, że szczytowy moment mieszkaniowego boomu jest już za nami. Nasi eksperci sprawdzili, jak deweloperzy widzą perspektywy popytu na nowe mieszkania.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2015 r. deweloperzy sprzedali 57 076 mieszkań. Analogiczne wyniki z lat 2016 - 2018 były znacznie lepsze (odpowiednio: 63 595 lokali, 67 223 lokale oraz 81 221 lokali). Wiele wskazuje jednak na to, że popyt na mieszkania z rynku pierwotnego będzie powoli słabł wraz z pogarszającą się koniunkturą gospodarczą. Warto sprawdzić, czy deweloperzy podzielają taką opinię. Interesującą odpowiedzią na pytanie o nastroje deweloperów są wyniki badania przeprowadzonego niedawno przez NBP.

Narodowy Bank Polski w swoim corocznym raporcie podsumowującym sytuację rynku mieszkaniowego opublikował wyniki ciekawej ankiety przeprowadzonej wśród deweloperów. Badanie dotyczyło m.in. zmian popytu. Deweloperzy tak prognozowali zmiany sprzedaży nowych mieszkań w drugiej połowie 2019 r. (względem pierwszej połowy roku):

wzrost sprzedaży powyżej 10 proc. - 16 proc. odpowiedzi wzrost sprzedaży do 10 proc. - 14 proc. odpowiedzi stabilizacja sprzedaży na zbliżonym poziomie - 56 proc. odpowiedzi spadek sprzedaży do 10 proc. - 8 proc. odpowiedzi spadek sprzedaży powyżej 10 proc. - 6 proc. odpowiedzi

Jeżeli chodzi o prognozy dotyczące popytu w 2020 r. (w porównaniu z 2019 r.), to odpowiedzi inwestorów były następujące:

wzrost sprzedaży powyżej 10 proc. - 13 proc. odpowiedzi wzrost sprzedaży do 10 proc. - 15 proc. stabilizacja sprzedaży na zbliżonym poziomie - 53 proc. spadek sprzedaży do 10 proc. - 11 proc. odpowiedzi spadek sprzedaży wynoszący powyżej 10 proc. - 7 proc.

Według naszego portalu powyższe wyniki sugerują, że branża deweloperska spodziewa się utrzymania dobrej koniunktury w 2020 r. Warto dodać, że 37 proc. ankietowanych przez NBP deweloperów oczekuje w przyszłym roku wzrostu cen nowych mieszkań o mniej niż 10 proc. Jedna dziesiąta inwestorów spodziewa się, że wzrosty cen będą większe. Aż 46 proc. firm sądzi, że w przyszłym roku ceny nowych lokali wreszcie się ustabilizują.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA