fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Wsparcia dezynfekcji nie będzie

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Nie będzie pomocy dla wspólnot i spółdzielni dotyczącej dezynfekcji – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nową ulgą mieszkaniową w podatku PIT. Kto z niej skorzysta?

Ulga na urządzenie się ma być wsparciem dla osób do 35. roku życia, które kupują na kredyt swoje pierwsze mieszkanie. Gdyby z ulgi chciało skorzystać małżeństwo, decydujące znaczenie będzie miał wiek młodszego z małżonków. To ograniczenie nie dotyczyłoby jednak rodzin wielodzietnych, które mogłyby skorzystać z ulgi bez względu na wiek.

Co kryje się pod pojęciem „na urządzenie się ". Przy jakich wydatkach będzie można z niej skorzystać?

Ulga będzie związana tylko z zakupem mieszkania. Chcemy, by mechanizm ustalania ulgi był prosty i przejrzysty. Nie chcemy obciążać dodatkową pracą urzędów skarbowych. Kupujesz lub budujesz – masz prawo do ulgi. Nie będzie trzeba rozliczać się z żadnych faktur.

W wypadku mieszkania wystarczy akt notarialny, a domu jednorodzinnego – pozwolenie na budowę. To wszystko.

Nie ma znaczenia, czy mieszkanie chcemy nabyć na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Będzie przysługiwać tylko na zakup mieszkania na rynku pierwotnym oraz dla budujących dom jednorodzinny na własnej działce.

Na jak wysokie odliczenie będzie można liczyć?

Wysokość ulgi zależy od wielkości rodziny i wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym za metr kwadratowy. Im więcej dzieci, tym wyższa będzie ulga. Przykładowo, według danych z IV kwartału 2019 r. w 2020 r. kwoty odliczenia od dochodu wahałyby się od ponad 4,5 tys. zł u singla do prawie 11,5 tys. zł u rodziny z dwójką dzieci.

Ulgę chcemy wprowadzić bezterminowo.

Rozumiem, że jest to wsparcie, które wypełni lukę po programie „Rodzina na swoim" oraz „Mieszkaniu dla młodych"?

Naszym celem nie jest wypełnienie luki po programach, które zostały zakończone. Proponujemy nowe komplementarne rozwiązania, które pobudzą rynek mieszkaniowy w Polsce i będą impulsem rozwoju na wielu płaszczyznach – prosamorządowej, proinwestycyjnej i prospołecznej. Ulga PIT jest jednym z elementów dużego pakietu.

Kiedy można się spodziewać wejścia w życie tej ulgi?

W ubiegłym tygodniu propozycja trafiła do uzgodnień międzyresortowych. Chcemy, aby podatnicy mogli z niej skorzystać, rozliczając podatek za 2021 r.

Ale, tak jak wspominałem, to niejedyna zmiana, która dotyczy zachęt podatkowych. Pracujemy też nad projektem dotyczącym społecznych agencji najmu (SAN).

A konkretnie?

Planujemy stworzyć zachęty podatkowe dla właścicieli mieszkań, którzy zechcą skorzystać z usług społecznych agencji najmu. Za ich pośrednictwem będą mogli wynajmować mieszkania na wiele lat. Dzięki temu wynajmujący będzie miał stały dochód, a najemca przez długie lata dach nad głową.

Chcemy, żeby czynsz nie był wysoki. Przyglądaliśmy się, jak SAN funkcjonują w innych państwach. I na przykład w Wielkiej Brytanii czy Danii bardzo dobrze funkcjonują i się rozwijają.

Na jakie ulgi podatkowe będą mogli liczyć właściciele, którzy zdecydują się na wynajęcie mieszkania za pośrednictwem SAN?

Nad tym rozwiązaniem pracujemy wspólnie z Ministerstwem Finansów. Rozważane są różne zachęty.

Od kilku lat bardzo popularny jest najem krótkoterminowy. Z powodu pandemii ten rynek się zachwiał, ale powinien w wakacje odrobić straty. Myśli pan, że właściciele mieszkań zrezygnują z niego na rzecz SAN? Szczerze w to wątpię.

Trzeba pamiętać, że najem krótkoterminowy rozwija się tylko w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych, a nie na terenie całej Polski. Nie powinien więc być konkurencją dla SAN, które mają powstawać wszędzie – nie tylko tam, gdzie są turyści i duże korporacje. Rynek detalicznego najmu jest tak duży, że i najem krótkoterminowy, i długoterminowy mogą się na nim równolegle rozwijać.

Czyli SAN będą uzupełnieniem pakietu mieszkaniowego zawierającego wsparcie dla gmin oraz towarzystw budownictwa społecznego (TBS)?

Oprócz dofinansowania budowy budynków komunalnych i ich remontów, wsparcia TBS-ów, grantów na infrastrukturę na rynku mieszkaniowym będzie też miejsce na SAN.

Zgodnie z projektem ustawy organizacje tego typu będą tworzone przez organizacje pożytku publicznego współpracujące z samorządami.

Obecnie spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty wydają setki tysięcy złotych na dezynfekcję. Czy mają szansę na wsparcie ze strony rządu w tym obszarze?

Spółdzielnie mieszkaniowe, tak jak przedsiębiorcy, mogą liczyć na wsparcie z przygotowanych przez nas wielu rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej.

A wspólnoty mieszkaniowe?

Wspólnoty, czyli mieszkańcy budynków zarządzanych w ramach wspólnot mieszkaniowych, mogą otrzymać dodatki mieszkaniowe. Taki dodatek dla właściciela lokalu we wspólnocie wypłacany jest bezpośrednio na konto wspólnoty, jako pokrycie części opłat tego właściciela za jego lokal. To w tym trudnym czasie ułatwi zapewnienie płynności finansowej wspólnotom i regulowanie bieżących należności wspólnoty.

Mogą liczy na dofinansowanie dezynfekcji?

Nie planujemy wprowadzenia rozwiązań w tym zakresie.

CV

Robert Nowicki jest wiceministrem rozwoju. Od lutego 2018 r. szef Gabinetu Politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), a od listopada 2019 r. – Ministra Rozwoju. W latach 2017–2018 był zastępcą dyrektora Departamentu Innowacji MPiT. Odpowiadał za współpracę z przedsiębiorcami, prowadzenie procesu legislacyjnego, tworzenie strategii przemysłowych i technologicznych. ?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA