Mieszkaniowe

Na kredyt z dopłatą droższe mieszkania

Wolne Miasto Gdańsk
materiały prasowe
W Gdańsku i reszcie województwa pomorskiego limity cen lokali w programie Mieszkanie dla Młodych wzrosły od 8 do ponad 11 proc.

Zmiany limitów obowiązują od początku 2018 roku. O programie MdM mówi Marcin Krasoń, ekspert Home Brokera.

Od 2 stycznia znów będzie można składać wnioski o kredyty z dopłatami. Maksymalnie 5 746,40 zł za mkw. mieszkania będzie można przez najbliższe pół roku płacić za nowe lokale w Gdańsku, jeśli chce się skorzystać z dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Na rynku wtórnym kwota ta będzie niższa. To 4 701,60 zł za mkw. W porównaniu do drugiego półrocza 2017 roku to spora zmiana. Wzrost wynosi bowiem 7,7 proc.

Warto dodać, że w pozostałych lokalizacjach województwa pomorskiego wskaźnik ten wzrośnie jeszcze bardziej - w gminach sąsiadujących z Gdańskiem ( Cedry Wielkie, Gdynia, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Sopot, Stegna i Żukowo) o 9,4 proc. (do 5 456,83 zł za mkw. nowego mieszkania i 4 464,68 zł za mkw. lokalu z drugiej ręki), a na pozostałym obszarze aż o 11,4 proc. (odpowiednio 5 167,25 zł i 4 227,75 zł).

Kwota dofinansowania zależy od wielkości kupowanego mieszkania oraz liczby dzieci w rodzinie. Nie ma zaś znaczenia cena nieruchomości, pod warunkiem oczywiście, że mieści się w limicie wyznaczonym dla danego obszaru. Im mieszkanie większe, tym kwota dopłaty wyższa. Podobnie jest z liczbą dzieci. Bezdzietni dostaną w Gdańsku maksymalnie 26,1 tys. zł, kredytobiorcy z jednym dzieckiem 39,2 tys. zł, z dwójką 52,2 tys. zł, a rodziny wielodzietne (co najmniej trójka dzieci) nabywające mieszkanie o powierzchni 65 mkw. lub większe otrzymają do 101,9 tys. zł.

Dzięki podwyżce limitów Gdańsk jest trzecim miastem w Polsce (poza Poznaniem i Warszawą), w którym kwota dopłaty może przekroczyć 100 tys. zł.

Jeśli chodzi o MdM w woj. pomorskim, to najwięcej mieszkań sprzedaje się w Gdańsku (40 proc.), a najmniej w gminach z nim sąsiadujących (22 proc.). Nic dziwnego, gdyż Gdańsk jest jednym z miast, gdzie nie ma dużego problemu ze znalezieniem mieszkań mieszczących się w limitach MdM. Trudno jest o takie lokale tylko w centrum oraz wzdłuż trasy Szybkiej Kolei Miejskiej (Wrzeszcz, Zaspa, Przymorze, Żabianka, Brzeźno, Jelitkowo i Oliwa), bo to obszary z dogodną komunikacją i położone blisko morza.

W tych lokalizacjach ceny na rynku pierwotnym zaczynają się od około 6 tys. zł za mkw. Większych kłopotów nie powinno być na takich obszarach jak Morena, Ujeścisko-Łostowice, Chełm i Gdańsk Południe, gdzie ceny na rynku pierwotnym zaczynają się poniżej 4,5 tys. zł za mkw. Średnio w mieście w limitach mieści się co trzecie mieszkanie z rynku pierwotnego, na rynku wtórnym dostępność jest ponaddwukrotnie mniejsza.

Program Mieszkanie dla Młodych został uruchomiony na początku 2014 roku. Początkowo był mało popularny, w pierwszym roku wykorzystano zaledwie 34,5 proc. dostępnych pieniędzy. We wrześniu 2015 r. zmieniły się jednak zasady. Z dopłat mogą korzystać kupujący mieszkanie z rynku wtórnego. Dodatkowo nowelizacja ustawy zwiększyła dostępność i kwoty dopłat dla rodzin wielodzietnych.

Zmiany te spowodowały skokowy wzrost zainteresowania programem. Do końca 2017 r. wypłacona w ramach dofinansowania kwota przekroczyła 2,5 mld zł, a z pomocy skorzystało ok. 100 tys. kredytobiorców. Od początku stycznia 2018 roku do wzięcia będzie ostatnie 381 mln zł, co powinno wystarczyć dla 15-16 tys. kredytobiorców. Prawdopodobnie pieniądze rozejdą się w mgnieniu oka, zatem klienci powinni się spieszyć.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL