fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkanie Plus

Toruń: Mieszkanie+ z prefabrykatów

materiały prasowe
Trwa budowa 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu. Pierwsi najemcy klucze do mieszkań mają odbierać w czerwcu 2022 roku.

Inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości. Po miesiącu od inauguracji budowy gotowa jest pierwsza kondygnacja jednego z budynków.

Toruńskie osiedle jest realizowane z prefabrykatów, a jego generalnym wykonawcą jest spółka Pekabex. Powstanie osiem czterokondygnacyjnych budynków. Trwają prace przy pięciu z nich. W najbardziej zaawansowanym bloku zamontowano ściany prefabrykowane pierwszej kondygnacji.

- Zakończyliśmy prace związane z montażem ścian prefabrykowanych pierwszej kondygnacji. Montujemy także biegi schodowe wraz ze spocznikami, by mieć dojście na pierwsze piętro.  Montowaliśmy szacht windowy – mówi cytowany w komunikacie kierownik budowy Jakub Czamański. - Do momentu wykonania poziomu zero ta budowa w zasadzie niczym się nie różni od tradycyjnego budownictwa. Ta magia zaczyna się dopiero gdy rozpoczynamy montaż ścian prefabrykowanych.

Ściany trójwarstwowe z elewacją, izolacją i stolarką powstają w fabrykach i gotowe przyjeżdżają na plac budowy. - Tu nie mamy ekipy murarskiej, ściany przyjeżdżają z naszych fabryk z Gdańska, Poznania czy Mszczonowa i są ustawiane przez ekipy monterskie. Są to zarówno brygadziści, hakowi, jak i monterzy zajmujący się montażem poszczególnych elementów prefabrykowanych – opowiada Jakub Czamański. - Montaż ścian zajmuje nam dwa dni robocze. Jest to ok. 40-50 elementów. Ok. jednego dnia zajmuje zmontowanie stropu i jeden dzień na „dodatki" jak klatka schodowa, szacht windowy i schody.

Podkreśla, że prefabrykacja to przede wszystkim skrócony czas budowy, kontrolowana w warunkach fabrycznych jakość, łatwiejsza organizacja placu budowy i mniej na nim pracowników.

- Najem instytucjonalny, który oferuje nasza spółka, szuka produktu trwałego, produktu, który będzie miał niskie koszty eksploatacji, szuka jakości, by nie było usterek – komentuje cytowany w komunikacie Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości. - Bardzo często na wynik finansowy projektu wpływ mają właśnie usterki i koszt ich usuwania. W przypadku prefabrykacji to ryzyko można ograniczyć dzięki produkcji elementów w fabrycznych halach o zaostrzonym reżimie technologicznym.

Zgodnie z założeniami roboty budowlane w Toruniu potrwają 17 miesięcy. Pierwsi najemcy klucze do mieszkań mają odbierać w czerwcu 2022 roku. Mieszkanie+ przy ul. Okólnej powstaje we współpracy z samorządem, który to zadanie powierzył Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA