fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

W Grecji urodziło się dziecko, które ma troje rodziców

Adobe Stock
Zespół greckich i hiszpańskich lekarzy umożliwił przyjście na świat dziecka, które ma troje biologicznych rodziców wykorzystując - informuje CNN.

32-letnia kobieta z Grecji dzięki zastosowaniu specjalnej techniki zapłodnienia in vitro urodziła dziecko ważące 2,9 kg. Poród nastąpił 9 kwietnia. Matka i dziecko czują się dobrze.

Przy zapłodnieniu zespół lekarzy wykorzystał DNA matki, spermę od ojca dziecka i komórkę jajową dawczyni. Wykorzystana przy zapłodnieniu technika in vitro została opracowana z myślą o rodzinach dotkniętych śmiertelnymi chorobami mitochondrialnymi dziedziczonymi od matek.

Greczynka, która urodziła dziecko dzięki tej technice wcześniej, bez powodzenia, cztery razy próbowała zajść w ciążę przy zastosowaniu klasycznej metody in vitro.

Dr Panagiotis Psathas, który brał udział w terapii pacjentki podkreślił, że jej przypadek wskazuje, iż obecnie możliwe jest rodzenie zdrowych dzieci przez kobiety, w przypadku których zapłodnienie in vitro nie udało się wielokrotnie lub które są dotknięte rzadkimi chorobami genetycznymi, które mogłyby przekazać dzieciom.

W oświadczeniu czytamy, że lekarze "tworzą historię medycyny" pomagając bezpłodnym parom z całego świata. Psathas dodaje, że obecnie rzeczywistością staje się "prawo kobiety do bycia matką dziecka, które ma jej materiał genetyczny".

Greccy lekarze współpracują z hiszpańskim centrum Embryotools, które w oświadczeniu podało, że 24 inne kobiety uczestniczą w tej eksperymentalnej terapii i osiem kolejnych embrionów jest gotowych do implantacji.

Wcześniej technika ta zastosowana została w Meksyku w 2016 roku, na Ukrainie w 2017 roku oraz w Wielkiej Brytanii w 2018 roku.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA