fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Izraelskie badanie: Ciąża po pięćdziesiątce nie stwarza większego ryzyka, niż po czterdziestce

adobestock
Kobiety w wieku powyżej 50 lat nie są narażone na większe ryzyko, związane z porodem niż, te w wieku 40 lat - wynika z ostatnich badań izraelskich naukowców.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona twierdzą, że dzięki postępowi technologicznemu w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła zdolność kobiet do rodzenia dzieci w bardziej zaawansowanym wieku.

- Wydaje się, że 50 to nowe 40 - stwierdził profesor Eyal Sheiner z Uniwersytetu Ben-Guriona w zeszłym miesiącu, prezentując wyniki badania na konferencji w Las Vegas.

W ramach badania zespół badawczy sprawował opiekę nad 68 kobietami w wieku powyżej 50 lat, które niedawno urodziły. Połowa z nich zaszła w ciążę przez sztuczne zapłodnienie, druga połowa - w sposób naturalny. Ich ciąże następnie porównano z ciążami 558 kobiet między 45. a 50. rokiem życia, 7321 kobietami w wieku 40-44 lat i 240 tys. kobiet poniżej 40. roku życia.

Naukowcy potwierdzili, że panie w wieku powyżej 40 lat w porównaniu z młodszymi kobietami są narażone na większe ryzyko powikłań związanych z ciążą, zarówno dotyczących siebie, jak i urodzonych dzieci. Jednak ryzyko nie wzrasta u kobiet powyżej 50. roku życia.

Wśród zagrożeń, związanych z powikłaniami, które zaobserwowali naukowcy, znajdowały się m.in. cukrzyca ciążowa, poród przedwczesny, cesarskie cięcie, a także - jeśli chodzi o dzieci - słaba kondycja fizyczna, a nawet śmierć noworodków.

Prof. Sheiner podkreślił, że ciąże kobiet w wieku powyżej 40 lat nadal powinny być uważane za wysokie ryzyko. - Nie ma wątpliwości, że zespoły medyczne będą widzieć coraz więcej o urodzeniach dzieci kobiet w wieku powyżej 50 lat - zastrzegł jednak.

Źródło: rp.pl/ Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA