fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Hiszpania wypowiada wojnę medycynie alternatywnej. Koniec z akupunkturą i homeopatią

adobestock
Hiszpański rząd wypowiedział wojnę medycynie alternatywnej, czyli takim obszarom jak akupunktura czy homeopatia, ogłaszając w środę, że planuje wyeliminowanie z centrów medycznych tego, co uważa za zagrożenie dla zdrowia.

Plan, przedstawiony przez ministrów z resortów nauki i zdrowia, ma na celu uniknięcie "potencjalnie szkodliwych skutków" praktyk, które są stosowane "jako alternatywa lub uzupełnienie leczenia", które jest oparte na "dowodach naukowych i naukowym rygorze" - poinformował rząd.

W oświadczeniu nie sprecyzowano, jak szerokie będzie pojęcie niewłaściwej medycyny alternatywnej, ale jako przykład wskazano akupunkturę i homeopatię.

"Wiele osób nadal uważa, że niektóre metody leczenia działają, pomimo braku dowodów naukowych na to" - czytamy. Według sondażu z 2016 roku 59,8 proc. badanych uważa, że akupunktura ma zastosowanie terapeutyczne, a 52,7 proc. uważa, że produkty homeopatyczne w istocie działają.

Rząd zapowiedział, że chce "wyeliminować" alternatywną medycynę z ośrodków zdrowia. W tych ostatnich zabiegi mają być wykonywane tylko przez "uznanych" specjalistów.

Plan ma również na celu wyrugowanie medycyny alternatywnej z hiszpańskich uczelni wyższych, poprzez współpracę z dziekanami, kanclerzami i władzami regionalnymi, aby te nie wydawały dyplomów związanych z takimi praktykami. Madryt chce także zmodyfikować ustawodawstwo w celu zwalczania "fałszywej reklamy" w odniesieniu do medycyny alternatywnej w internecie.

Temat znalazł się ostatnio w centrum uwagi w Hiszpanii, a specjaliści w zakresie medycyny wywierają presję na ministerstwo zdrowia, by podjęło działania po kilku głośnych przypadkach ofiar śmiertelnych.

Jeden z takich przypadków, jak donosiło Hiszpańskie Stowarzyszenie Ochrony Pacjentów Przeciwko Pseudonaukowym Terapiom, to śmierć 21-letniego Mario Rodrigueza, który zmarł po tym, jak zrezygnował z leczenia szpitalnego, a zdiagnozowaną u niego białaczkę porzucił na rzecz leczenia witaminami, które zalecił neuropata. - Tato, popełniłem błąd - powiedział na łożu śmierci do swojego ojca, Juliana Rodrigueza.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA