fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Oświadczenie: Plany PiS to śmierć niezależnego dziennikarstwa w Polsce

stock.adobe.com
Publikujemy treść oświadczenia Towarzystwa Dziennikarskiego w związku z fragmentem opublikowanego właśnie programu PiS dotyczącym planów dotyczących zmian w mediach.

"Dziennikarze mają mieć samorząd, tak jak lekarze i prawnicy – stwierdza PiS w programie wyborczym ogłoszonym 14 września 2019 r. Jest to potrzebne ze względu na 'odpowiedzialność i szczególne zaufanie, jakim cieszy się profesja dziennikarza'" - czytamy w oświadczeniu.

"Dziennikarski samorząd powoła ustawa. Zadba on o standardy etyczne i zawodowe, będzie sam regulował i odpowiadał za kształtowanie młodych kadr" - głosi dalsza część oświadczenia.

"W czasie czterech lat swoich rządów PiS pokazał jak sobie wyobraża wolność słowa i mediów. Zniszczył niezależność dziennikarską w mediach publicznych, przekształcając je w tubę propagandową rządzącej partii. Wspierał też reklamami spółek skarbu państwa życzliwe mu media prywatne

Jeżeli PiS postuluje utworzenie organizacji samorządowej, do której dziennikarze mieliby obowiązek należeć, to może to tylko oznaczać, że projektuje licencjonowanie zawodu dziennikarza. Nie mamy żadnych wątpliwości, kto miałby decydować o wydawaniu licencji. Na szefa takiego dziennikarskiego samorządu najlepiej nadawałby się Jacek Kurski" - piszą autorzy oświadczenia.

Oświadczenie kończy się słowami: "Ostrzegamy, plany PiS to śmierć niezależnego dziennikarstwa w Polsce".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA