fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Twitter przeprasza za blokowanie kont krytycznych wobec Chin

adobestock
Twitter przeprosił za zablokowanie wielu kont krytycznych wobec Chin, którego dokonał kilka dni przed politycznie wrażliwą 30. rocznicą krwawego stłumienia protestów na placu Tiananmen.

Przeprosiny nastąpiły po tym, jak aktywiści poinformowali o setkach twitterowych kont z „wewnątrz i na zewnątrz” Chin, krytycznych wobec Partii Komunistycznej, zawieszonych w mijającym tygodniu.

Choć sam Twitter jest w Chinach zablokowany, to ta platforma, jak i inne zagraniczne serwisy społecznościowe, od dawna są wykorzystywane przez działaczy i krytyków rządu do poruszania tematów cenzurowanych na forach krajowych.

Twitter w sobotę oświadczył, że chińskie władze nie zgłosiły kont ani nie prosiły o ich zawieszenie. Zamiast tego szefostwo portalu stwierdziło, że konta zostały zablokowane z powodu profili „angażujących się w różne formy manipulacji platformą, w tym spamu i innych nieautentycznych zachowań”.

Wśród zablokowanych na Twitterze osób znalazła się część dysydenckich pisarzy czy działacz, który pomógł udokumentować prześladowania Ujgurów - mniejszości tureckojęzycznej w niespokojnym chińskim regionie Sinciang.

Amerykański senator Marco Rubio ocenił - na Twitterze zresztą - że platforma stała się „chińskim cenzorem rządowym”. „Czasami nasze rutynowe działania wychwytują fałszywe alarmy lub popełniamy błędy” - odpowiedział w swoim oświadczeniu Twitter. „Przepraszamy. Pracujemy, aby zapewnić, naprawienie wszelkich błędów i pozostaniemy czujni w egzekwowaniu naszych zasad dla tych, którzy je naruszają” - dodano w komunikacie.

W Chinach przed 30. rocznicą wydarzeń Tiananmen armia internetowych cenzorów wyczyściła media społecznościowe, usuwając wszelkie artykuły, memy czy zdjęcia nawiązujące do masakry - donosiła agencja AFP.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA