fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Niemcy: Rysownik zwolniony za karykaturę Netanjahu

Sueddeutsche Zeitung
Karykaturzysta Dieter Hanitzsch, został zwolniony z "Suddeutsche Zeitung" za karykaturę premiera Izraela Benjamina Netanjahu, która została uznana za antysemicką - informuje turecka Agencja Anatolia.

Kontrowersyjna karykatura przedstawia Nentajahu trzymającego w ręku rakietę i ubranego w strój tegorocznej izraelskiej zwyciężczyni Eurowizji Netty Barzilai. W dymku nad głową premiera czytamy "Za rok w Jerozolimie" (to nawiązanie do faktu, że kolejny finał Eurowizji odbywa się w kraju, z którego pochodzi zwycięzca poprzedniej edycji).

Karykatura wywołała oburzenie wśród niemieckich internautów, a także przedstawicieli mediów.

Redaktor naczelny "Suddeutsche Zeitung" Wolfgang Krach przeprosił za karykaturę, ale Hanitzsch odmówił przeprosin.

85-letni rysownik oświadczył, że chciał skrytykować użycie przez Netanjahu konkursu Eurowizji do własnych celów politycznych. Dodał, że jest czymś niezwykłym, by gazeta zwalniała rysownika za rysunek.

- Można udzielić mu reprymendy, ostrzec go, ale zwolnienie go to nie jest słuszny krok - stwierdził.

Agencja Anatolia przypomina, że w przeszłości Hanitzsch był oskarżany przez Ankarę o to, że swoimi karykaturami obraża prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Wtedy jednak broniono go powołując się na wolność prasy i wolność słowa, gdy publikował rysunki w tej samej gazecie" - pisze turecka agencja informacyjna.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA