fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Jak świat czyta gazety

123RF
Na większości rynków czytelnictwo prasy powoli przenosi się do internetu i wydawcy muszą szukać dla siebie nowych modeli biznesowych. Ale są wyjątki.

Fenomenami na światowym rynku gazet wciąż są Indie i Japonia. Te pierwsze, z uwagi na specyfikę kraju, wciąż wydają najwięcej gazet na świecie i są to w dużej mierze gazety papierowe. W Indiach średni dzienny nakład płatnych gazet wynosił w ubiegłym roku 371 mln egzemplarzy i był o jedną czwartą wyższy niż rok wcześniej. To nie tylko skutek liczebności mieszkańców kraju, ale także tego, że gazety wydawane są w licznych dialektach, którymi posługują się ich czytelnicy, co wpływa na wysokość ich nakładów.

Japonia: gazeta prosto do domu

Z raportu World Press Trends organizacji WAN-IFRA, która zrzesza wydawców gazet z całego świata, wynika, że to niezmiennie Indie są krajem, w którym wydawanych jest dziś najwięcej tytułów gazet: jest ich aż 8,9 tys.

Nie tylko azjatyckim fenomenem jest też Japonia, która od lat ma wykształconą dużą kulturę czytania prasy i dziś wciąż ukazują się w niej 104 płatne dzienniki w łącznym codziennym nakładzie pr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA