Gremi Park stawia na AR i VR

Spółka Grzegorza Hajdarowicza będzie rozwijać technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Nakłady inwestycyjne mogą sięgnąć 50 mln euro.

Aktualizacja: 22.09.2017 10:02 Publikacja: 21.09.2017 20:51

W kompleksie w Nieporazie do tej pory powstawały obrazy filmowe i gry, teraz ma to być centrum rozwo

W kompleksie w Nieporazie do tej pory powstawały obrazy filmowe i gry, teraz ma to być centrum rozwoju nowoczesnych technologii AR i VR.

Foto: materiały prasowe

Jaki potencjał drzemie w technologiach AR i VR?

Rozwijające się dynamicznie technologie AR i VR (augmented reality, virtual reality, czyli rzeczywistość rozszerzona i wirtualna) to nowe obszary zainteresowania Grzegorza Hajdarowicza. Dlatego kontrolowana przez przedsiębiorcę Grupa Gremi kupiła obiekt Alvernia Studios.

Futurystyczny kompleks kojarzony jest jako największe i najnowocześniejsze w naszym kraju studio filmowe, w którym powstały polskie i międzynarodowe produkcje, np. „Gorejący krzew" Agnieszki Holland, „Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, „Arbitraż" Nicholasa Jareckiego, „Śluby panieńskie" Filipa Bajona czy też „Disco polo" Macieja Bochniaka. Grzegorz Hajdarowicz ma co prawda na koncie produkcję kilku obrazów, jednak to nie ta dziedzina przyciągnęła przedsiębiorcę do podkrakowskiego Nieporazu.

– Produkcja filmowa będzie dalej realizowana przez Alvernia Studios, firmę założyciela Stanisława Tyczyńskiego, jako osobna działalność, z kolei aktywność związana z nowymi technologiami, której koncepcję bazową opracował Stanisław Tyczyński, będzie rozwijana i realizowana przez nową spółkę Gremi Park – deklaruje Grzegorz Hajdarowicz. – AR i VR to technologie, które powstały parę dekad temu, jednak dopiero dziś przeżywają okres największego rozwoju. Mają zastosowanie nie tylko w kinematografii i rozrywce, ale też – na razie w większym stopniu – w biznesie, marketingu, komunikacji, kulturze, nauce i medycynie. Dość wspomnieć, że koncern Apple właśnie wprowadził rozszerzoną rzeczywistość w najnowszym systemie iOS 11. Tak więc to najlepszy moment, by zainwestować w ten rosnący i przyszłościowy obszar – dodaje.

Wartość projektu Gremi Park szacowana jest na ok. 100 mln euro (blisko 430 mln zł). Z tego 50 mln euro przypada na wartość nieruchomości – to ponad 13 ha gruntów i nowoczesnych zabudowań o powierzchni 16,5 tys. mkw. Druga połowa to wartość wstępnie szacowanych nakładów niezbędnych do stworzenia centrum AR/VR.

Spółka Gremi Park będzie chciała pozyskać do przedsięwzięcia inwestorów zewnętrznych. Niewykluczony jest debiut na NewConnect.

– Inwestujemy w technologie z olbrzymim potencjałem. Tak jak Alvernia Studio, stawiane w jednym rzędzie ze słynnymi wytwórniami Pinewood i Babelsberg, o lata wyprzedziło możliwości technologiczne polskiej kinematografii, tak teraz nadszedł czas na zrobienie kolejnego milowego kroku. Kompleks jest znakomicie skomunikowany z autostradą A4 i położony w jednym z największych skupisk ludności w Europie: to 8 mln mieszkańców w promieniu 100 km – podsumowuje Hajdarowicz.

Przedsiębiorca jest głównym akcjonariuszem giełdowego KCI, do którego należy spółka Gremi Media, wydawca m.in. „Rzeczpospolitej" i „Parkietu".

Jaki potencjał drzemie w technologiach AR i VR?

Rozwijające się dynamicznie technologie AR i VR (augmented reality, virtual reality, czyli rzeczywistość rozszerzona i wirtualna) to nowe obszary zainteresowania Grzegorza Hajdarowicza. Dlatego kontrolowana przez przedsiębiorcę Grupa Gremi kupiła obiekt Alvernia Studios.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Unia Europejska i USA celują w TikToka. Chiński gigant uzależnia użytkowników
Media
Wybory samorządowe na celowniku AI. Polska znalazła się na czarnej liście
Media
Telewizje zarobią na streamingu. Platformy wchodzą na rynek reklamy
Media
Koniec ekspansji platform streamingowych? Netflix ukryje dane
Media
Nie żyje Tomasz Świderek. Przez lata pisał w „Rz” o telekomunikacji