fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Hongkong: prodemokratyczna gazeta za kilka dni przestanie istnieć

Apple Daily
Bloomberg
Prodemokratyczna gazeta Apple Daily z Hongkongu zostanie zmuszona do zamknięcia „w ciągu kilku dni" po tym, jak władze zamroziły aktywa firmy - powiedział Mark Simon, doradca uwięzionego właściciela gazety Jimmy'ego Lai.

Agencja Reutera informuje, że gazeta nie może płacić swoim pracownikom i dostawcom po tym, jak urzędnicy zablokowali jej aktywa i konta bankowe. Klika dni temu policja wyprowadziła z budynku kilku szefów wydawnictwa i kilku redaktorów gazety, w tym redaktora naczelnego.

Zarząd gazety, która ukazuje się od 26 lat, prowadzi rozmowy kryzysowe z dostawcami współpracownikami, informując ich, że za kilka dni skończą się pieniądze i prawdopodobnie gazeta przestanie się ukazywać.

- Myśleliśmy, że damy radę dotrwać do końca miesiąca. Po prostu jest coraz trudniej. To w zasadzie kwestia dni - powiedział Mark Simon Reuterowi.

Lam Man-chung, pełniący obowiązki redaktora naczelnego Apple Daily, potwierdził AFP, że zarząd grupy medialnej spotyka się w poniedziałek.

W czwartek 17 czerwca 500 funkcjonariuszy policji weszło do redakcji najpopularniejszego w Hongkongu dziennika i zatrzymało kilka osób w tym redaktora naczelnego Apple Daily Ryana Law. Funkcjonariusze wynieśli z redakcji komputery i materiały dziennikarskie.

Apple Daily może zniknąc za kilka dni
Bloomberg

Policja zamroziła również aktywa trzech spółek: Apple Daily Limited, Apple Daily Printing Limited i AD Internet Limited na 18 mln HKD (2,3 mln dolarów). Mark Simon powiedział, że na zablokowanych kontach jest dodatkowe 500 milionów dolarów. Proces odmrażania aktywów może zając wiele tygodni.

Ryan Law i dyrektor generalny firmy, Cheung Kim-hung, zostali oskarżeni o zmowę z "siłami zagranicznymi lub zewnętrznymi" i odmówiono im zwolnienia za kaucją. Trzy firmy powiązane z Apple Daily są również ścigane za te same przestępstwa.

Mark Simon, który przeniósł się do USA, jest poszukiwany przez policję w Hongkongu na mocy nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym. A Ryan Law stoi w obliczu dożywotniego pobytu w więzieniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA