fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Hongkong: Miliarder wspierający opozycję aresztowany

AFP
Jimmy Lai, magnat prasowy z Hongkongu, został zatrzymany przez policję. Aresztowanie zostało przeprowadzone na podstawie chińskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu. Policja przeszukała redakcję należącego do niego dziennika "Apple Daily", który jest największym prodemokratycznym dziennikiem w Hongkongu.

71-letni Jimmy Lai dysponuje majątkiem szacowanym na 1,2 mld dolarów. Posiada on obywatelstwo brytyjskie (obok obywatelstwa Hongkongu) i w ostatnich latach mocno wspierał opozycję antykomunistyczną. Był m.in. jednym z 25 oskarżonych o udział w "nielegalnym zgromadzeniu" jakim były uroczystości upamiętniające 31-szą rocznicę masakry na pekińskim Placu Tiananmem.

Jimmy Lai został aresztowany w swojej rezydencji w Hongkongu
Bloomberg

Oprócz Laia zatrzymano również jego syna i pięciu bliskich współpracowników. Policja zakazała dziennikarzom Reutera, AFP, Associated Press i publicznej telewizji RTHK uczestnictwa w konferencji prasowej poświęconej tym zatrzymaniom. Chiński dziennik "Global Times" nazwał Laia "współczesnym zdrajcą", który "dostanie dużą karę".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA