fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Brytyjscy piloci Ryanaira znów gotowi do strajku

Materiały prasowe
Brytyjscy piloci Ryanaira zasygnalizowali duże poparcie dla nowej akcji strajkowej z powodu płac i warunków pracy - wynika z sondażowego głosowania przeprowadzonego przez ich związek BALPA

W informacji rozesłanej członkom związku wskazano, że 90 proc. ankietowanych poparto niewiążący sygnał do rozpoczęcia strajku, ale nie podano, ilu z nich wzięłoby udział. BALPA ma prowadzić rozmowy z dyrekcją linii - podał Reuter.

Ryanair przeżył w 2018 r. falę strajków w kilku krajach, po ustąpieniu pod koniec 2017 r. pod naciskami pracowników i wyrażeniu zgody na zakładanie związków zawodowych. Przewoźnikowi udało się stopniowo rozwiązań spory poprzez zawieranie z wielu związkami porozumień o siatce płac, dodatkach i formie zatrudniania, ale musi jeszcze wyjść poza umowy o uznaniu związku BALPA, jaką zawarł prawie 18 miesięcy temu.

Prezes Michael O'Leary stwierdził w maju, że nie spodziewa się zakłóceń tego lata z powodu kwestii pracowniczych, ale całkowicie nie wykluczył ich.

Przyczółek na Malcie

Ryanair zgodził się utworzyć przewoźnika na Malcie, aby zwiększyć obecność na tej wyspie i dostęp do Afryki Płn. "Malta Air będzie dumnie latać pod nazwą Malty i jej flagą, bo liczymy na wzrost naszej floty bazującej na Malcie, szlaków, ruchu i miejsc pracy w najbliższych 3 latach" - oświadczył prezes O'Leary.

Największy w Europie tani przewoźnik zamierza zwiększyć swą flotę na wyspie do 10 sztuk w ciągu 3 lat i przemianować je jako Malta Air na letnią olimpiadę w 2020 r. Ponad 50 samolotów stacjonujących we Francji, Włoszech i Niemczech zostanie przeniesione do rejestru maltańskiego, co pozwoli załogom płacić podatki na wyspie zamiast w Irlandii, gdzie są zobowiązane obecnie.

Minister turystyki Malty, Konrad Mizzi poinformował, że w linii będzie istnieć tzw. złota akcja, mechanizm pozwalający rządowi zgadzać się na cesje, emisje akcji czy przyjęcia. Linia będzie mieć na Malcie własny hangar do napraw i przeglądów, ale nie dojdzie do konkurencji z państwową Air Malta , bo obie linie będą oferować odmienne usługi, uzupełniające się.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA