fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Li prosi Niemcy o pomoc ws. C919

materiały prasowe
Premier Li Keqiang zwrócił się podczas rozmów z Angelą Merkel o pomoc w przyznaniu przez Unię certyfikatu żeglowności chińskiemu odrzutowcowi pasażerskiemu C919 firmy COMAC.

Według agencji prasowej Xinhua, premier Li zaapelował o to podczas oficjalnej wizyty w Niemczech w ramach dorocznych spotkań szefów rządów obu krajów.

Wąskokadłubowy samolot wykonał pierwszy lot w maju będąc spełnieniem planów chińskich władz, którym zależało na zwiększeniu roli Chin na światowym rynku lotniczym i rozwijaniu w kraju produkcji o zaawansowanych technologiach.

Samolot musi uzyskać aprobatę urzędowy lotniczych w Europie i USA, aby jego producent, państwowe przedsiębiorstwo COMAC, mógł oferować go klientom na całym świecie. Bez takiego certyfikatu Chiny mogłyby sprzedawać go jedynie w kilku krajach, które akceptują chińskie wymogi w zakresie certyfikacji.

Europejski urząd bezpieczeństwa lotniczego EASA poinformował w maju o rozpoczęciu procedury sprawdzania C919, którego pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów koło 2019 r. Samolot został zaprojektowany i wyprodukowany przez Chińczyków, ale wykorzystano w nim technologie i podzespoły różnych firm zagranicznych, m.in. General Electric, Honeywella, UTC Aerospace Systems i Safrana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA