fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Będą podwyżki w LOT

Fotorzepa, Robert Gardziński
„Miło mi poinformować, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zarządu, kontynuujemy proces wprowadzania zmian w wynagrodzeniach różnych grup zawodowych pracowników PLL LOT” - napisał w liście do pracowników spółki prezes linii, Rafał Milczarski.

Jako pierwsi otrzymają podwyżki piloci zatrudnieni na etatach. Zmiany w wysokości płac, jakie zostaną wprowadzone od 1 czerwca gwarantują zwiększenie pensji podstawowej o 5 proc. pilotom samolotów mniejszych i 12 proc. w przypadku pilotów latających dreamlinerami.

Od 1 czerwca wzrośnie pensum dla wszystkich pilotów latających w LOT do 45 godzin. W ten sposób zostanie podniesione gwarantowane wynagrodzenie pilotów, nawet w przypadku, gdy np z przyczyn operacyjnych, nie będą w stanie wylatać tylu godzin. W przypadku pierwszych oficerów samolotów mniejszych (embraer, Boeing 737) gwarantowana płaca zwiększy się z 10,5 tys. zł. do 11 tys., a w przypadku kapitanów takich samolotów z 16 tys. do 16,8 tys.

Dla pilotów dreamlinerów podwyżki są większe. Pierwszy oficer, który dotychczas zarabiał 13,3 tys. zł, teraz będzie miał zagwarantowane 15 tys. Kwotowo najwięcej zyskają kapitanowie dreamlinerów, którzy zarabiają obecnie 16, 5 tys. będą mieli zagwarantowane 18,6 tys. złotych.

Rafał Milczarski zapewnia również, że w spółce nastąpi poprawa planowania lotów, oraz że od 1 czerwca zostanie uruchomiony program pilotażowy dla instruktorów personelu kokpitowego. „W tym wypadku zmiana będzie polegała na zastąpieniu stałego dodatku wynagrodzeniem za faktycznie wykonane czynności instruktorskie" - czytamy w liście do pracowników. Piloci otrzyma również większy ekwiwalent za mundury, który wyniesie od 1 czerwca 600 złotych.

Prezes LOTu poinformował również, że na mocy porozumienia pomiędzy zarządami LOT oraz LOT Crew i LOT Cabin Crew zostaną wprowadzone zmiany, m.in. w zakresie pensum i limitu mundurowego również dla współpracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

„W najbliższym czasie przedstawimy Państwu pozytywne zmiany, które dotyczyć będą pracowników objętych systemem Zarządzania przez Cele oraz Pracowników Contact Center" - pisze Rafał Milczarski. I informuje, że wszystkie propozycje zarząd zamierzał przedstawić związkom na spotkaniu we środę 23 maja. „Niestety, nie dały nam takiej możliwości"- dodaje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA