fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Nowa oferta Lufthansy: Zaszczep się w Moskwie

Bloomberg
Największy niemiecki przewoźnik niemiecki, Lufthansa wkrótce zaproponuje „loty szczepionkowe” do Rosji. Ich promocyjna cena, to 1000 euro za cały pakiet — pisze bne IntelliNews.

Boris Ogursky, europejski rzecznik Lufthansy nie odpowiedział na maile z pytaniami o szczegóły tego programu.

Na razie więc nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do Lufthansy, wiadomo, że cena obejmuje dwa powrotne loty do Moskwy i szczepionkę, która normalnie kosztuje po 10 euro za jednorazową dawkę. Ceny marcowych przelotów w klasie ekonomicznej z Frankfurtu do Moskwy, to wydatek ok 260 euro za podróż w jedną stronę. Czyli koszt pakietu w przybliżeniu wynosi tyle, ile trzeba byłoby normalnie zapłacić za dwie takie powrotne podróże. Tyle, że dla Lufthansy jest to możliwość większego wykorzystania mocy operacyjnych, w tym wypełnienia samolotów. Podobne pakiety mają w przyszłości oferować również należące do Lufthansa Group szwajcarskie linie Swiss oraz Austrian Airlines.

Bez wychodzenia z lotniska

Niemcy planują otwarcie na moskiewskim lotnisku Domodiedowo odizolowanego „Corona Lunge" z udogodnieniami dla klasy pierwszej , gdzie nie wychodząc poza teren portu, będzie można zaszczepić się Sputnikiem V. Po szczepieniu i odczekaniu odpowiedniego czasu pasażerowie będą mogli wrócić do Niemiec. Ta operacja będzie musiała jeszcze zostać powtórzona za kilka tygodni.

W Niemczech, tak samo, jak w większości krajów europejskich są problemy z dostępem do szczepionki przeciwko COVID-19. Dlatego oferta dla bogatych Niemców, by zaszczepić się Sputnikiem wydaje się kusząca. Brytyjski „The Lancet" uznał, że Sputnik jest całkowicie bezpieczny. Według tej publikacji skuteczność tej szczepionki jest wysoka i sięga 91,6 proc.

W Unii Europejskiej jeszcze trwają analizy składu szczepionki i jej oddziaływania na organizm. Sami Rosjanie jednak mają bardzo ograniczone zaufanie i do Sputnika i do całej akcji szczepień. Wolę zaszczepienia Sputnikiem wyraziło niespełna połowa z nich. Jak na razie pierwszą dawkę przyjęło 3,2 mln osób, czyli 2,2 proc. populacji. I to pomimo że podobnie, jak jest to w Izraelu zaszczepić się jest bardzo łatwo, nawet można to zrobić w czasie zakupów w galeriach handlowych, to jednak Rosjanie nie mają przekonania do takich masowych rządowych akcji i farmaceutyków opracowanych w państwowych laboratoriach. Bogaci obywatele tego kraju nawet na zwykłe badania najchętniej dotychczas wyjeżdżali na zachód, głównie do alpejskich klinik w Szwajcarii. Teraz jednak tam zaszczepić się nie mogą. Gdyby więc akcja Lufthansy odniosła sukces, to dla Rosji byłby to niesłychany sukces z punktu widzenia PR.

Według dostępnych informacji Lufthansa właśnie finalizuje rozmowy z Rosjanami z sprawie rozwinięcia takiej formy turystyki medycznej. Partnerami są jest rosyjski miliarder Dmitrij Kamienszczik, prezes Domodiedowa, które jest portem prywatnym, oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Potrzebna jest jednak jeszcze zgoda władz centralnych.

Inne pomysły

Ostatnio Niemcy zaczęli bardzo pozytywnie oceniać Sputnika V, bo mają nadzieję, że dopuszczenie tej szczepionki do masowego użycia znacznie przyspieszyłoby wzrost odporności wśród ludności. W Niemczech, jak na razie, ten proces idzie wyjątkowo powoli, zaszczepionych preparatami Pfizera i Moderny jest jedynie 4 proc. ludności. Preparat AstraZeneca nie jest tam stosowany.

W tej chwili największym wyzwaniem jest zapewnienie chętnym do szczepień Sputnikiem V wiz tranzytowych, niezbędnych do dłuższego przebywania na moskiewskim lotnisku. Wszyscy zainteresowani musieliby na Domodiedowie przebywać 2 godziny, aby zaszczepić się i odpocząć chwilę, tak aby można było stwierdzić, czy po przyjęciu dawki Sputnika nie zaszła u nich reakcja uczuleniowa.

Podobne pomysły, co Lufthansa mają także Kubańczycy, którzy zamierzają rozkręcić turystykę medyczną i szczepienia opracowaną we własnych laboratoriach preparatem Soberana 0.2. Od początku marca Soberana (Suwerenna) będzie poddana trzeciej fazie testowania. Na razie jednak nie są znane ceny takich pakietów, które nazywałyby się „Słońce, piasek, mojito i Soberana".

W lutym „ The Guardian" pisał o akcji „medycznych wycieczek" do Dubaju zorganizowanej przez elitarny brytyjski klub podróżników Knightsbridge Circle. Roczna składka wynosi 25 tys. funtów organizowaniu . Oferta skierowana była do osób, które skończyły 65 lat. Według informacji „New York Timesa" tylko w ciągu kilku dni zgłosiło się na taką akcję 2 tysiące osób, które były gotowe zapłacić składkę i polecieć do Dubaju i zaszczepić się chińskim preparatem Sinopharm.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA