fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Linia lotnicza przyznaje, że wykonuje puste przeloty

AFP
Virgin Atlantic, podobnie jak wiele innych linii, walczy o utrzymanie slotów na lotniskach.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa pasażerowie linii lotniczych odwołują rezerwacje. Prowadzi to do sytuacji, w których linie lotnicze zmuszone są do latania z prawie pustymi samolotami. Fakt wykonywania pustych (lub prawie pustych) przelotów potwierdziły właśnie linie Virgin Atlantic.

- W związku z Covid-19 popyt na podróże lotnicze spadł dramatycznie i w niektórych przypadkach jesteśmy zmuszeni latać pustymi samolotami lub stracić cenne sloty lotniskowe – mówił Shai Weiss, prezes Virgin Atlantic, cytowany przez BBC.

Czytaj także: Koronawirus: Lufthansa chce pomocy państwa 

Puste przeloty są koniecznością linii lotniczych. Przepisy unijne jasno mówią, że dostęp do tzw. slotów lotniskowych zależy od wykonywania operacji lotniczych. Brak przelotów równa się więc utracie slotów, a ich przywrócenie oznacza konieczność ponownych negocjacji. W efekcie przewoźnicy, którzy nie chcą stracić dostępu do lotnisk takich jak np. Heathrow muszą latać z pustymi lub prawie pustymi samolotami. To, że samoloty latają praktycznie bez pasażerów nie tylko z londyńskich lotnisk łatwo można zaobserwować po cenach biletów – aktualnie ceny przelotów są bardzo niskie, a przewoźnicy umożliwiają nawet darmowe zmiany terminu rezerwacji.

Sytuację zauważają już urzędnicy. Brytyjski resort transportu wystosował pismo do Komisji Europejskiej z sugestią, by poluzować przepisy na czas epidemii COVID-19.

Na popularnych lotniskach linie lotnicze muszą się stosować do zasady „korzystaj albo trać”. Sloty lotniskowe muszą być wykorzystywane przez 80 procent czasu, inaczej przewoźnik traci dostęp i jego miejsca są przyznawane innym przewoźnikom. W związku z epidemią zasada ta została już zawieszona na trasach do Chin i Hongkongu, ale na innych wciąż obowiązuje. Linie lotnicze lobbują teraz za tym, by zawiesić zasadę na czas epidemii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA