fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Wizz Air z nową linią w Abu Zabi

materiały prasowe
Wizz Air Holdings Plc, największa niskokosztowa linia lotnicza w Europie Środkowej i Wschodniej, ogłosiła dziś, że zamierza stworzyć nowego przewoźnika w Abu Zabi.

Linia powstanie we współpracy z Abu Dhabi Development Holding Company PJSC (ADDH) i będzie pierwszą linią lotniczą Wizz Air z siedzibą poza Europą.

Zakłada się, że Wizz Air Abu Dhabi rozpocznie działalność w drugiej połowie 2020 i skoncentruje się na połączeniach z Europy Środkowej i Wschodniej, Zachodniej, ale także z subkontynentem indyjskich. W dalszej perspektywie także z Afryką. Nowa linia ma być ultra niskokosztowa, taka jakiej jeszcze nie ma na Bliskim Wschodzie. Jej utworzenie i uruchomienie jest uzależnione jeszcze od ostatecznego porozumienia i wejścia w życie dokumentacji z ADDH, otrzymania niezbędnych wewnętrznych i zewnętrznych zezwoleń i zgód oraz spełnienia wymogów regulacyjnych nałożonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu uzyskania certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC).

Założyciel i prezes Wizz Aira, Jozsef Varadi jest przekonany, że jego nowe przedsięwzięcie odniesie sukces. — Uważamy, że nowa linia lotnicza może być znaczącym graczem w regionie — mówił Jozsef Varadi dziennikarzom w Abu Zabi.

Szejk Mohammed Bin Hamad Bin Tahnoon Al Nahyan, przewodniczący lotnisk w Abu Zabi nie ukrywał swojego zadowolenia z tej inwestycji. — Ponieważ międzynarodowe lotnisko w Abu Zabi nadal rozwija się jako główna brama do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i całego regionu, z zadowoleniem przyjmujemy przewoźników, takich jak ta nowa linia lotnicza, oraz cieszymy się na wpływ, jaki to partnerstwo wywrze na dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju. Cieszymy się na nawiązanie bardzo udanego partnerstwa w nadchodzących latach— mówił.

Zdaniem Bryana Thompsona, dyrektora generalnego Abu Dhabi Airports Company, uruchomienie nowej linii lotniczej jest kolejnym dowodem solidnej infrastruktury lotniczej w Emiratach. — Oprócz silnego programu transferu pasażerskiego, międzynarodowe lotnisko w Abu Zabi (AUH) odnotowało silny wzrost w bieżącym roku - pozostając jednym z najszybciej rozwijających się węzłów lotniczych w regionie — mówi Bryan Thompson. Abu Zabi rzeczywiście było liczącym się portem przesiadkowym w regionie jeszcze 5-6 lat temu, kiedy państwowy przewoźnik Etihad chciał skopiować sukces Emirates i Qatar Airways. Potem jednak przyszło bankructwo Air Berlin i Etihad znalazł się sam w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Z wielkich planów ekspansji, Emiratczykom zostały tylko udziały w Air Serbia.

Jak nieoficjalnie wiadomo, Wizz Air zamierza początkowo postawić w Abu Zabi kilka samolotów typu A321, a potem tę liczbę zwiększyć stopniowo do 20 i 50. Co skłoniło Varadiego do tak dalekiego wyjścia poza Europę? — Wysokie podatki, zatłoczone niebo i coraz bardziej ograniczone możliwości rozwoju — mówił Jozsef Varadi w Abu Zabi.

Wizz Air wchodzi na rynek emiracki w momencie, kiedy główny przewoźnik z Abu Zabi coraz bliżej współpracuje z niemiecką Lufthansą, z którą z kolei prezes Varadi toczy medialną batalię.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA