fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Duże firmy wpłacą mniej

Nagrodzeni i wyróżnieni w kategorii Filary Budżetu (od lewej): Piotr Woźniak, prezes PGNiG, Paweł Satalecki z Asseco Poland, Piotr Górski z Pekao SA, Krzysztof Giemza z Echo Investment, Marcin Prell z zarządu BZ WBK, Witold Zieliński z zarządu banku Citi Handlowy. Dyplomy wręczali: Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki (trzeci z prawej), oraz Dariusz Bąk, prezes GBC, wydawcy „Rzeczpospolitej” (pierwszy z prawej).
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Przez papierowe straty największych przedsiębiorstw państwowych może ucierpieć budżet – wynika z analizy danych zawartych w Liście 500.

Największe w Polsce przedsiębiorstwa wykazały ok. 8 mld zł podatku dochodowego za 2015 r. – pokazuje 18. już edycja Listy 500. Wciąż są więc podatkowymi filarami budżetu państwa, ale w porównaniu z zestawieniem za 2014 r. ich daniny są aż o ok. 2 mld zł niższe.

To głównie efekt gigantycznych strat wynikających z księgowego obniżenia wartości majątku kilku państwowych firm, w tym KGHM, PGE czy Tauronu. W ślad za tym odnotowały one w swoich sprawozdaniach finansowych ujemny podatek dochodowy. Choć w następnych latach prawdopodobnie będą pokazywały dzięki temu wyższe zyski, to może to negatywnie wpłynąć na ich przyszłe rozliczenia z fiskusem. Przykładowo: w 2015 r. w KGHM, który dotychczas był jednym z największych płatników podatku CIT (w 2014 r. jego danina wyniosła 660 mln zł, a w 2013 r. aż 1,2 mld zł), podatkowa wartość księgowa była ujemna – minus 113 mln zł. Podobnie PGE, która w poprzednich latach przynosiła fiskusowi po 800–900 mln zł podatku, teraz w księgach...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA