fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

LGBT

Sondaż: Czy środowisko LGBT jest dyskryminowane w Polsce?

AFP
Czy środowisko LGBT jest dyskryminowane w Polsce? - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

W ubiegły piątek w Warszawie policja zatrzymała Michała Sz., określającego się jako "Margot" i identyfikującego się jako kobieta aktywistę ruchu LGBT z tzw. kolektywu "Stop Bzdurom", podejrzanego o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego m.in. na zaatakowaniu działacza fundacji Pro oraz niszczeniu mienia fundacji. Sz. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany.

Polskie prawo traktuje Sz. jako mężczyznę. "Stop Bzdurom" podaje, że Sz. jest osobą niebinarną. Sam Sz. apeluje, by zwracać się do niego jak do kobiety.

W czasie zatrzymania Sz. w Warszawie doszło do przepychanek policjantów z aktywistami ruchu LGBT. Policja twierdzi, że funkcjonariusze używali siły, ponieważ tłum zachowywał się agresywnie. Z kolei przedstawiciele ruchu LGBT zarzucają policjantom nadmierną brutalność przy interwencji i aresztowaniach.

Zatrzymanie Michała Sz. wywołało kolejną dyskusję na temat pozycji środowisk LGBT w Polsce. W naszym kraju nie wprowadzono w prawie instytucji związku partnerskiego, ani małżeństwa osób tej samej płci. Osoby tej samej płci nie mogą też adoptować dzieci.

W czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi prezydent Andrzej Duda wypowiadając się na temat środowisk LGBT mówił, że określenie LGBT nie odnosi się do ludzi, tylko do ideologii. Tak samo o przedstawicielach środowisk LGBT mówił w TVN24 poseł Jacek Żalek, za co został wyproszony z programu.

Z kolei poseł Przemysław Czarnek mówił na antenie TVP: "Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów, o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją". Potem tłumaczył, że chodziło mu o osoby znajdujące się na zdjęciu, które pokazywał na antenie - Na zdjęciu widać wyraźnie obrzydliwe sceny z centrum tego miasta – człowiek roznegliżowany, z widocznymi genitaliami, popija drinka w barze gejowskim na ulicy - powiedział. - I stwierdziłem, że to nie są ludzie normalni - dodał.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy ich zdaniem środowisko LGBT jest dyskryminowane w Polsce.

Na tak zadane pytanie 48,7 proc. respondentów odpowiedziało: "Tak".

30,3 proc. udzieliło odpowiedzi "Nie".

21 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Częściej kobiety niż mężczyźni odpowiadały potwierdzająco na to pytanie (kobiety 53%, mężczyźni 44%). Takiego zdania są też najczęściej ankietowani do 24 roku życia (60%), badani z wykształceniem średnim (53%), osoby zarabiające pomiędzy 2001 – 3000 zł (52%) oraz mieszkańcy miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (60%). Mężczyźni częściej niż kobiety nie zgadzają się z tym, że środowisko LGBT w Polsce jest dyskryminowane (kobiety 26%, mężczyźni 35%). Taką odpowiedź wybierał też co trzeci ankietowany pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (42%), zarabiający pomiędzy 3001 – 5000 zł (36%) oraz mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (34%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11.08-12.08.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA