fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Alpine Bau Deutschland pozwała Polskę

Fotorzepa, Marta Bogacz
Alpine Bau Deutschland żąda od polskiego rządu 139 mln złotych. To straty, jakie miała ponieść firma budująca obiekt sportowy.
Firma jest przekonana, że opóźnienia i wzrost kosztów budowy Stadionu Narodowego to wina inwestora, czyli Ministerstwa Sportu i Turystyki. Rząd będzie reprezentować w tej sprawie Prokuratura Generalna.
Niemiecka spółka Alpine zbankrutowała w ubiegłym roku, lecz prawnicy reprezentujący syndyka wnieśli przeciwko polskiemu rządowi pozew o odszkodowanie. Pozew liczy 1200 stron. Załączonych zostało ponad 200 segregatorów dokumentów, w tym prywatne opinie biegłych.
Chodzi o przetarg w wysokości 1,2 mld zł netto, który wygrało niemiecko-austriacko-polskie konsorcjum firm: Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH i Alpine Construction Polska, Hydrobudowa Polska i PBG.
Koszt budowy Stadionu Narodowego wyniósł jednak niemal 2 mld zł. Inwestor zlecał dodatkowe prace, wprowadzając kilkanaście tysięcy zmian do oryginalnego projektu.
To nie jedyna sprawa operatora stadionu, Narodowego Centrum Sportu. Operator procesuje się z wykonawcami obiektu o kary umowne na ponad 308 mln zł. Ponadto w 2013 roku wykonawcy zawiadomili prokuraturę, że mimo nieodpowiedniego poziomu bezpieczeństwa stadion był otwarty dla publiczności.
Źródło: PULS BIZNESU
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA