Co to są kompetencje miękkie i czy mają znaczenie na współczesnym rynku pracy?

Publikacja: 13.02.2019 12:56

Co to są kompetencje miękkie i czy mają znaczenie na współczesnym rynku pracy?

W trakcie poszukiwania pracy dużą rolę odgrywają kompetencje. To one decydują o predyspozycjach do wykonywania danego zawodu i zajmowania określonego stanowiska. Najlepszą inwestycją w przyszłość jest ich rozwijanie. Coraz częściej mówi się o podziale umiejętności na „miękkie i twarde”. Te drugie uznaje się za kluczowe dla odnoszenia sukcesu na rynku pracy - jest to wiedza zawodowa oraz konkretne kwalifikacje. Bez problemu da się je zweryfikować a ewentualne braki przy odrobinie silnej woli uzupełnić. Niestety dobre przygotowanie do wykonywania zawodu może nie wystarczyć, bo pracodawcy od kandydatów często oczekują jeszcze kompetencji miękkich. Na czym polegają i jak je rozwijać?

 

Umiejętności twarde i miękkie - czym się różnią?

 

Nie uda nam się objąć stanowiska programisty lub pielęgniarki bez specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności związanych z danym zawodem, jakie często nabywa się w trakcie studiów czy rozmaitych kursów. Jednak umiejętności twarde takie jak dobre przygotowanie nie wystarczą, aby wspinać się po kolejnych szczebelkach kariery. To kompetencje miękkie umożliwiają rozwój, awans i pozwalają osiągać sukcesy w pracy. Niektórzy mylą je z cechami osobowości, z którymi mają niewiele wspólnego. Kompetencje miękkie pozwalają odnaleźć się w danym środowisku osobom o różnych charakterach. Zalicza się do nich m.in umiejętność radzenia sobie ze stresem i zarządzania czasem.

 

Umiejętności miękkie kluczem do zrobienia kariery

 

Okazuje się, że podczas aplikowania na różne stanowiska, zwłaszcza związane z pracą z ludźmi, to kompetencje miękkie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy odnajdziemy się na danej pozycji czy też nie. ,,Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane wśród absolwentów szkół wyższych wychodzących na rynek pracy” - tak brzmi nazwa raportu opracowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Amerykańską Izbę Handlu w Polsce oraz Ernst&Young, z którego wynika, że firmy rekrutując nowych pracowników zwracają szczególną uwagę na kompetencje osobowe i interpersonalne. Dopiero później na kompetencje intelektualne i akademickie oraz na udział w stażach i praktykach. Rekruterzy sięgają więc po testy psychologiczne, na podstawie których mogą utworzyć profil osobowościowy kandydata i ocenić, czy dysponuje on umiejętnościami, dzięki którym poradzi sobie na wskazanym stanowisku.

 

Brak świadomości miękkich kompetencji

 

Wiele osób przekonanych o dobrym przygotowaniu do wykonywania zawodu lekceważy wszelkie szkolenia i kursy z zakresu umiejętności miękkich. W pracy działa intuicyjnie, korzystając z wiedzy i doświadczenia nabytego na studiach czy w poprzedniej pracy. Stopniowo pojawiają się problemy, które wraz z upływem czasu zaczynają się nawarstwiać, aż urosną do takiej rangi, że nie ma odwrotu - trzeba zacząć szukać ich przyczyny. I tak z czasem odkrywamy, że to nie środowisko odpowiada za naszą trudną sytuację w pracy, lecz umiejętności osobiste i interpersonalne.

Kompetencje osobiste mówią o tym, jak zachowujemy się w danej sytuacji. Przykładowo, czy potrafimy działać efektywnie i wydajnie pod presją czasu, jak radzimy sobie ze stresem, czy umiemy wyciągać maksimum ze swojego wolnego czasu, jak również czy będziemy umieli odnaleźć się w niecodziennych sytuacjach.

Jeśli chodzi o umiejętności interpersonalne, to opisują one kontakty z innymi ludźmi. Mowa tutaj nie tylko o relacjach z przełożonymi i pozostałymi członkami zespołu, lecz również z kontrahentami i osobami postronnymi.

Gdy już zdasz sobie sprawę, że brakuje Ci kompetencji miękkich, nie próbuj ich zdobywać w sposób zadaniowy. Chęć szybkiego pozyskania nowych umiejętności może sprawić, że mniej lub bardziej świadomie zaczniesz manipulować ludźmi ze swojego otoczenia, co prędzej czy później obróci się przeciwko Tobie. Dlatego daj sobie czas i przede wszystkim obserwuj, a z czasem nauczysz się postępować z osobami o różnych charakterach.

 

Jak szukać pracy?

 

W swoim CV powinieneś wspomnieć nie tylko o kompetencjach twardych, lecz również o miękkich. Ale tak samo jak nie kłamiesz w kwestii szkół, jakie skończyłeś, tak samo nie powinieneś naciągać faktów i tworzyć obrazu kogoś kim nie jesteś na potrzeby rekrutacji. Prawda i tak w końcu wyjdzie na jaw. Wyeksponuj kompetencje, które przydadzą się w pracy na stanowisku, na które aplikujesz, a informacje o tych, których Ci brakuje zwyczajnie pomiń, jednocześnie nie ustając w pracy nad nimi. Ofert pracy szukaj na https://de.next-jobs24.com. I pamiętaj, że wyłącznie od Ciebie zależy, czy dostaniesz upragnioną pracę czy nie.

 

Szukasz atrakcyjnych ofert pracy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami? Przejrzyj propozycje pracodawców z Hamburga na https://de.next-jobs24.com/stellenangebote-in-hamburg-hamburg, gdzie znajdziesz mnóstwo interesujących ogłoszeń o pracę. Wykorzystaj wiedzę o umiejętnościach miękkich i twardych do przygotowania CV, które zwróci uwagę pracodawcy. Aplikuj już dziś.

Materiał Promocyjny

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii