fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Sondaż: TVP utrzymywana z abonamentu, budżetu państwa czy tylko z reklam

123RF
Jak finansować telewizję publiczną? Z budżetu państwa, z abonamentu, a może wyłącznie z reklam? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

 

Ponad 40 proc. badanych uważa, że telewizja publiczna powinna być utrzymywana wyłącznie z własnych przychodów, ale prawie taki sam odsetek uważa, że utrzymywana powinna być z budżetu państwa. Jedynie co dziesiąty badany jest zdania, że źródłem finansowania powinien być abonament RTV. Zdania w tej sprawie nie ma 8 proc. ankietowanych.

- Mężczyźni częściej popierają pomysł utrzymywania się telewizji publicznej z własnych przychodów (43 proc. vs 39 proc. kobiet), kobiety zaś częściej są za utrzymywaniem z budżetu państwa (42 proc. vs 39 proc. mężczyzn) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

I dodaje, że finansowanie z budżetu państwa częściej popierają też osoby w wieku 35-49 lat (48 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (51 proc.), o dochodzie poniżej 1000 zł (46 proc.) oraz ankietowani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (45 proc.).

- Pomysł utrzymywania  się telewizji publicznej wyłącznie z własnych dochodów częściej wybierały osoby w wieku 25-34 lata (44 proc.), o wyższym wykształceniu (44 proc.), dochodzie powyżej 5000 zł (55 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców (60 proc.) – wskazuje Zimolzak.

Zdaniem prof. Stanisława Jędrzejewskiego, medioznawcy, badani podzielili się na tych, którzy wybrali telewizję rządową finansowaną z budżetu państwa oraz tych, którzy wskazali na telewizję publiczną finansowaną z reklam. A to jego zdaniem podważa rację istnienia niezależnej telewizji utrzymywanej ze środków publicznych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA