fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Drukarka 3D poleci na orbitę

Brak grawitacji to jeden z najpoważniejszych problemów z technologią druku 3D w kosmosie
materiały prasowe
Na początku przyszłego roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci w pełni funkcjonalna drukarka 3D do produkcji narzędzi i części zapasowych.

Testowe urządzenie zbudowane przez firmę Made in Space jest już na pokładzie ISS od listopada 2014 roku. NASA przeprowadziła na nim eksperymenty i teraz na orbitę poleci udoskonalona wersja. Ma to się stać na początku 2016 roku, jednak dokładna data nie jest jeszcze znana.

Drukarka, która ma oficjalną nazwę Additive Manufacturing Facility nosi markę Lowe. Firma ta oferuje również komercyjne urządzenia tego typu tu, na Ziemi. Lowe zamierza zresztą wykorzystać fakt, że drukarka 3D z odpowiednim logo stanie na pokładzie stacji — w sklepach tej sieci mają znaleźć się kopie maszyny w otoczeniu przypominającym wnętrze ISS.

NASA od kilku lat eksperymentuje z tą technologią produkcji. Przez nakładanie kolejnych warstw materiału tworzone są („drukowane") elementy silników. Agencja kosmiczna przeznaczyła też grant w wysokości 125 tys. dolarów na opracowanie prototypowej drukarki 3D wytwarzającej... jedzenie.

W przyszłości takie urządzenia mają umożliwić wytwarzanie potrzebnych przedmiotów z dostępnych w kosmosie materiałów — na przykład części zamienne będzie można wydrukować z surowców występujących na Księżycu czy Marsie, a nie przywiezionych z Ziemi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA