fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Na Ziemi znaleziono gwiezdny pył starszy od Słońca. Ma 5,5 mld lat

stock.adobe.com
Cząstki z wygasłej dawno gwiazdy zostały znalezione w meteorycie, który spadł na Ziemię w latach 60-tych. To najstarszy stały materiał z jakim dotychczas mieliśmy do czynienia - informuje Sky News.

Meteoryt zawierał gwiezdny pył, który powstał ok. siedem miliardów lat temu, na długo przed narodzinami Słońca (jego wiek szacuje się na 4,6 mld lat).

Chodzi o meteoryt Murchison, który został znaleziony w stanie Wiktoria, w Australii, w 1969 roku. Jego skład przeanalizowali badacze z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.

Wiek cząsteczek oszacowano na podstawie ustaleń dotyczących czasu przez jaki były one wystawione na oddziaływanie promieniowania kosmicznego.

Według szacunków badaczy większość cząsteczek gwiezdnego pyłu ma od 4,6 do 4,9 mld lat, a niektóre mają nawet 5,5 mld lat.

- To najstarsze materiały stałe, jakie dotąd znaleziono, powiedzą nam o tym, jak powstawały gwiazdy w naszej galaktyce - powiedział jeden z autorów badań, prof. Philipp Heck.

- To próbki gwiazd, prawdziwy gwiezdny pył - dodał.

Wyniki badań naukowców opisano w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

- Zgodnie z naszą hipotezą większość tych cząsteczek, które mają od 4,6 do 4,9 mld lat, uformowało się w czasie okresu intensywnego powstawania gwiazd, przed narodzinami Układu Słonecznego - podkreśla prof. Heck.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA