fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Awaria toalet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

AFP / NASA / NICK HAGUE
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do uszkodzenia i przepełnienia toalet. Awaria została usunięta - podała agencja TASS, powołując się na rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos.

W amerykańskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (moduł Tranquillity) w środę w nocy zepsuła się toaleta. Roskosmos zapewniał, że w tym czasie toaleta znajdująca się w części rosyjskiej (moduł Zwiezda) była sprawna.

Z kolei agencja RIA Novosti donosiła, powołując się na kosmonautę Lukę Parmitano, że w czasie, gdy nastąpiła awaria w Tranquillity, toaleta w Zwieździe była wyłączona z użytku, ponieważ urządzenie zgłaszało alarm o przepełnieniu.

Według TASS, kosmonauci usunęli awarię amerykańskiej toalety.

Obie toalety na ISS są produkcji rosyjskiej. Trzecia ma zostać zainstalowana w 2020 r. po dołączeniu do stacji modułu Nauka.

W sytuacjach awaryjnych kosmonauci mogliby korzystać także z dwóch dodatkowych toalet, które znajdują się na pokładzie przycumowanych do ISS kapsuł załogowych Sojuz MS-13 i Sojuz MS-15. Kosmonauci dysponują także osobistymi "pieluchami" - urządzeniami do zbierania moczu.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają Luca Parmitano, Christina Koch, Andrew Morgan, Jessica Meir, Aleksander Skworcow oraz Oleg Skripoczka.

Źródło: rp.pl / RIA Novosti, TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA