fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Zdjęcie czarnej dziury to ogromny sukces 29-latki

Facebook/Katie Bouman
29-letnia Katie Bouman opracowała algorytm, dzięki któremu udało się wykonać pierwszy w historii obraz czarnej dziury.

Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) wykonał pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury. To Panna A z galaktyki Messier 87 w gwiazdozbiorze Panny.

Panna A jest olbrzymią czarną dziurą - jej masę szacuje się na 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. Leży 55 mln lat świetlnych od Ziemi.

Dla dr Katie Bouman wykonanie zdjęcia było realizacją przedsięwzięcia, które wcześniej wydawało się niemożliwe. Moment stworzenia materiału został zarejestrowany na fotografii, którą Bouman wrzuciła na swój profil na Facebooku.

Algorytm zaczęła tworzyć trzy lata temu, gdy była absolwentką MIT. Pokazany wczoraj światu materiał został stworzony dzięki algorytmowi, który zbierał informacje z sieci siedmiu teleskopów.

Amerykańska kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez napisała na Twitterze, że Bouman powinna zająć "należne jej miejsce w historii".

Nad uchwyceniem obrazu pracował zespół ponad 200 naukowców. - Nikt z nas nie mógłby tego dokonać sam - powiedziała Bouman.

Jak algorytm stworzył obraz?

Dr Bouman wraz z grupą naukowców opracowała system algorytmów, które przekształciły dane zgromadzone przez teleskopy w historyczne zdjęcie, które wczoraj obiegło media na całym świecie.

Żaden teleskop nie jest na tyle silny, aby uchwycić czarną dziurę. Trzeba było do tego wykorzystać osiem teleskopów oraz technikę zwaną interferometrią.

Zgromadzone przez teleskopy dane były gromadzone na setkach dysków twardych. Zostały one przetransportowane do centrum przetwarzania danych w Bostonie w USA i Bonn w Niemczech.

Metoda przetwarzania tych surowych danych przez dr Bouman została uznana za kluczową w tworzeniu obrazu. Osiągnięte wyniki zostały przeanalizowane przez cztery oddzielne zespoły. Miało to zapewnić wiarygodność wyników.

- Jesteśmy mieszanką astronomów, fizyków, matematyków i inżynierów. Było to konieczne, aby osiągnąć coś, co kiedyś wydało się niemożliwe - powiedziała Bouman.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA