Najdłuższa pielgrzymka już na trasie. Pątnicy ruszyli z Pustkowa

Około 40 osób wyszło w niedzielę z Pustkowa w 37. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Aktualizacja: 25.07.2021 13:34 Publikacja: 25.07.2021 13:20

Z Pustkowa ruszyła dziś 37. Szczecińska Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Pielgrzymi mają do przejś

Z Pustkowa ruszyła dziś 37. Szczecińska Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Pielgrzymi mają do przejścia aż 630 kilometrów.

Foto: FB/Szczecińska Pielgrzymka

Pielgrzymi mają do przejścia aż 630 kilometrów. To najdłuższa pielgrzymka w Polsce.

 

W podzięce za opiekę

Przed wyjściem na szlak pielgrzymi wzięli udział w porannej mszy świętej. - Jesteśmy pełni nadziei, optymizmu, że pan Bóg nam będzie błogosławił i wspierał na tej drodze idącej ku Jasnej Górze, ale przede wszystkim ku temu zbliżeniu się do Jezusa Chrystusa w codzienności naszego życia - mówi ks. Karol Łabenda, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę cytowany przez Radio Szczecin.

Wierni jak co roku, idą w intencjach swoich, oraz bliskich. - Idę podziękować za 40 lat małżeństwa, 60 lat życia, wnuczek w tym roku był u I Komunii Świętej, synowa miała 40. urodziny, za zdrowie męża i moje, bo chorowaliśmy na Covid-19, przeszliśmy ciężko – mówiła pani Teresa dla Radia Szczecin, która ósmy raz wyruszyła na pątniczy szlak.

- Mam problemy życiowe po prostu. Poszedłem, aby prosić Matkę Bożą, aby wspomogła, dała siły, za rodzinę, za zmarłych z rodziny – dodał Józef z Gryfic.

Dziś pielgrzymi z Pustkowa dojdą do Kamienia Pomorskiego. Średnio dziennie będą szli po 35 km. W sumie mają do przejścia 630 km. A 13 sierpnia dotrą do Częstochowy.

Największa grupa z Pomorza Zachodniego rozpocznie swoje pielgrzymowanie w czwartek w Szczecinie.

 

Noclegi w szkołach lub remizach

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pątnicy muszą dostosować się do wytycznych GIS-u. Zgodnie z nimi w pielgrzymce może wziąć udział 300 osób, do tej liczby nie wlicza się osób zaszczepionych.

- Dlatego nie tworzymy żadnych sztucznych limitów osób, które chciałaby wyruszyć z nami na pielgrzymi szlak. Doświadczenie minionych lat pokazuje, że chętnych na pielgrzymkę jest tylu, że tej liczby osób nie przekraczaliśmy przed pandemią, dlatego też nie ma potrzeby tworzenia takich limitów bo i tak ich nie przekraczamy – tłumaczą organizatorzy pielgrzymki szczecińskiej.

W tym roku pielgrzymi nie będą korzystać z noclegów u prywatnych gospodarzy, a wszystkie będą odbywały się w szkołach, remizach strażackich, ewentualnie pod namiotami na terenie parafii do której dotrą i w których będą mieć dostęp do sanitariatów.

- Posiłki będą również w formie ograniczonej tzn. śniadania i kolację będą we własnym zakresie. Obiady natomiast będą uzależnione od możliwości organizacyjnych parafii i może być tak, że trzeba go będzie sobie zapewnić indywidualnie – podają organizatorzy.

Nie przewidują w tym roku możliwości dołączania na pielgrzymi szlak na dzień czy dwa, czy też pielgrzymowania etapowego bądź weekendowego.

- Prosimy o wyrozumiałość w tej kwestii, które są podyktowane względami sanitarnymi i zdrowotnymi wszystkich pielgrzymów. Oczywiście możliwość dołączenia na pielgrzymkę jak najbardziej będzie, ale pod warunkiem pielgrzymowania z nami do samego końca – tłumaczą.

 

Chodzą do Częstochowy od lat

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia.

Co roku, na Jasną Górę pielgrzymuje pieszo tysiące pielgrzymów w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach.

Najstarsza pielgrzymka, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 roku z Gliwic do Częstochowy, była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.

Druga w chronologii jest piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy odbyła się w 1637 roku i nieprzerwanie co roku wędruje na Jasną Górę. Jest to jedyna piesza pielgrzymka w Polsce, podczas której pątnicy drogę w obie strony pokonują pieszo.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku, była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej dżumy.

W tym roku ze stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie wyruszy 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza, nazywana „paulińską". Pątnicy pójdą w 22 autonomicznych grupach – po 300 osób w każdej, nie wliczając zaszczepionych. Hasłem tegorocznej pielgrzymi jest „Józef Mąż Maryi".

Pielgrzymi mają do przejścia aż 630 kilometrów. To najdłuższa pielgrzymka w Polsce.

W podzięce za opiekę

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący
Kościół
Biskup Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie