fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemieccy twórcy dostali 50 mld euro

AFP
Niemiecki rząd stworzył pakiet także dla mediów i samozatrudnionych. Polski minister kultury Piotr Gliński zapowiedział 20 mln zł pomocy.

Światowe media donoszą o bezprecedensowej pomocy niemieckiego rządu federalnego dla sektora kultury. Minister kultury Monika Grütters w rozmowie z „Redaktions Netzwerk Deutschland" oceniła, że przez pandemię zostało odwołanych ponad 80 tys. wydarzeń, a skala strat wynosi 1,25 mld euro. Ma nadzieję, że dzięki pakietowi „wszyscy przeżyją".

„Artyści są nam niezbędni szczególnie teraz" – akcentuje w specjalnym oświadczeniu. Portal Artnews Net podkreśla, że olbrzymie wsparcie w wysokości 50 mld euro zostało przygotowane w niecałe dwa tygodnie po tym, jak rząd federalny je obiecał.

„Znamy skalę trudności" – podkreśla w oświadczeniu pani minister. „Zwłaszcza sektor kultury charakteryzuje się wysokim odsetkiem osób prowadzących działalność na własny rachunek, które mają obecnie problemy z utrzymaniem". Dodała, że rząd federalny jest „całkowicie świadomy" znaczenia branż kreatywnych i dziękuje za liczne inicjatywy artystów w internecie na własny koszt, które pomogły Niemcom łatwiej znieść szok związany z pandemią, ponieważ „kultura nie jest luksusem, lecz wyrazem człowieczeństwa".

Trzyczęściowy pakiet obejmuje do 50 mld euro na pomoc dla osób samozatrudnionych i małych firm z sektora kultury i mediów. Będzie miał także formę dotacji przeznaczonych na pokrycie takich kosztów jak wynajem siedziby, studia, pracowni, atelier. Dostępne są także pożyczki, aby pomóc przedsiębiorstwom w przezwyciężeniu „wąskich gardeł finansowych". Oprócz osób i organizacji związanych ze sztuką fundusze będą wspierać przedsiębiorstwa medialne, w tym gazety.

Ubezpieczenie społeczne na wypadek bezrobocia będzie dostępne także dla freelancerów przez okres sześciu miesięcy. Zostaną wzięte pod uwagę wydatki na mieszkanie, aby „każdy mógł pozostać we własnym domu". W tym celu rząd przekazuje kolejne 10 mld euro (11 mld USD) wsparcia.

Przepisy zezwalają również na ochronę lokatorów przed eksmisją, jeśli nie będą w stanie zapłacić czynszu. Spłata pożyczki może zostać odroczona, a osoby fizyczne mogą poprosić urząd podatkowy o zmniejszenie podatku lub zaliczkę na poczet zwrotu. Wnioski o pożyczki dla małych firm są już dostępne.

Niemiecka minister kultury Grütters nie ma wątpliwości: „Nasze demokratyczne społeczeństwo potrzebuje wyjątkowego i różnorodnego krajobrazu kulturowego oraz medialnego w tej historycznej sytuacji, która do niedawna była niewyobrażalna. Twórcza odwaga artystów może pomóc w przezwyciężeniu kryzysu. Powinniśmy wykorzystać każdą okazję, aby tworzyć dobre projekty na przyszłość. Właśnie dlatego obowiązuje następująca zasada: artyści są niezbędni szczególnie teraz".

Tymczasem angielski Art Council ogłosił pakiet pomocy dla kultury w wysokości 190 mln dolarów. W Nowym Jorku czołowa amerykańska instytucja, Metropolitan Museum of Art, wzywa zaś rząd do udzielenia muzeom w Ameryce pomocy w wysokości 4 mld dolarów.

Pomoc polskiego rządu dla świata kultury ogłosił wicepremier Piotr Gliński.

– Twórcy kultury będą mogli liczyć na wsparcie nie tylko w ramach tarczy antykryzysowej – podkreślił w radiowej Trójce. Resort przewidział m.in. 20 mln złotych na program działań artystycznych w sieci na czas kwarantanny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA