fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

"Lancet": Do 1 sierpnia COVID-19 zabije w Indiach milion ludzi

Prowizoryczne miejsce kremacji w New Delhi, gdzie palone są ciała ofiar Covid-19.
PAP/EPA/RAJAT GUPTA
Prestiżowy tygodnik medyczny "The Lancet" przewiduje, że do 1 sierpnia tego roku liczba ofiar Covid-19 w Indiach wzrośnie do miliona. "To rząd Modiego będzie winien narodowej katastrofie" - piszą redaktorzy.

Takich wyliczeń dokonał   Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME, Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia). Jest to niezależna jednostka zajmująca się badaniami dotyczącymi zdrowia na świecie, działająca przy Uniwersytecie  Waszyngtońskim.

W niedzielę indyjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zgonie w ciągu doby 4092 osób, co zwiększyło liczbę ofiar Covid-19 do 242 362. Liczba nowych nowych przypadków zakażenia wzrosła w tym samym czasie o 403 738, do 22,3 mln ogółem.

Naukowcy z IHME szacują, że do 1 sierpnia choroba spowoduje śmierć miliona Hindusów. 

Indie walczą o powstrzymanie epidemii, ale według wielu ekspertów oficjalnie podawane dane dotyczące zakażeń i zgonów są "rażąco niedoszacowane".

Kilka dni temu Reuters podał, że na początku marca forum doradców naukowych powołane przez rząd ostrzegało przed nowym i bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa, który opanował kraj. Czterech naukowców tego doradczego ciała przekazało Reuterowi, że mimo tych ostrzeżeń rząd federalny nie próbował nawet nałożyć poważnych restrykcji, które mogłyby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Władze zezwoliły milionom na udział w hinduskich festiwalach religijnych, podczas gdy premier Modi, lider rządzącej partii Bharatiya Janata (BJP) i politycy opozycji organizowali wiece polityczne przed wyborami regionalnymi. Zdaniem ekspertów te właśnie wydarzenia okazały się najpoważniejszym źródłem emisji wirusa.

W artykule redakcyjnym "The Lancet" wzywa rząd Indii do podjęcia dwutorowej walki z koronawirusem poprzez przyspieszenie ogólnokrajowych szczepień i ograniczenie przenoszenia śmiertelnego wirusa.

"Sukces tych wysiłków będzie zależał od tego, czy rząd podejmie odpowiedzialne decyzje i wdroży zasady funkcjonowania publicznej służby zdrowia oparte na  rzetelnej wiedzy naukowej" - napisano.

Zespół "The Lancet" stwierdza, że próby stłumienia krytyki przez rząd były "niewybaczalne". "Czasami rząd premiera Narendry Modiego wydawał się bardziej zainteresowany usuwaniem krytycznych wpisów z Twittera niż próbą kontrolowania pandemii”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA