fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Mekka tylko dla zaszczepionych Saudyjczyków?

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad bin Salman
AFP
Władze Arabii Saudyjskiej rozważają, by - drugi rok z rzędu - zakazać dorocznej pielgrzymki do Mekki (hadżdż) muzułmanom będącym obywatelami państw innych niż Arabia Saudyjska - informuje Reuters.

Decyzja taka miałaby być podyktowana obawami o sprowadzenie do kraju nowych, bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa - twierdzą dwa źródła, na które powołuje się agencja.

Hadżdż - pielgrzymka świątyni Al-Kaba w Mekce - jest obowiązkiem każdego wierzącego muzułmanina, którego stać na taką wyprawę (należy ją odbyć przynajmniej raz w życiu).

Władze Arabii Saudyjskiej mają rozważać ograniczenie grona osób mających prawo odbyć w tym roku hadżdż do zaszczepionych obywateli Arabii Saudyjskiej i rezydentów królestwa oraz obywateli i rezydentów Arabii Saudyjskiej, którzy zostali uznani za ozdrowieńców na co najmniej miesiąc przed pielgrzymką.

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Rozważane było też umożliwienie pielgrzymki pewnej liczbie zaszczepionych na COVID-19 muzułmanów z innych państw, ale - w związku z mnogością stosowanych w różnych miejscach świata szczepionek i różnymi szacunkami co do ich skuteczności - plan ten może nie zostać zrealizowany.

Przed pandemią co roku w pielgrzymce do Mekki i Medyny uczestniczyło ok. 2,5 mln muzułmanów co przynosiło Arabii Saudyjskiej ok. 12 mld dolarów rocznie.

W lutym rząd Arabii Saudyjskiej zakazał wjazdu do kraju cudzoziemcom z 20 państw świata - w tym z ZEA, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Francji, Egiptu, Libanu, Indii i Pakistanu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA