fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Chińskie władze: Skuteczność szczepionek na COVID nie jest wysoka

Szczepienie na COVID-19
AFP
Szczepionki na COVID-19 nie zapewniają bardzo wysokiej ochrony - przyznał w sobotę dyrektor chińskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób Gao Fu. Według AP Gao Fu odnosił się do chińskich szczepionek, Reuters podaje, że chiński urzędnik nie sprecyzował, czy ma na myśli szczepionki opracowane przez Chiny, czy także zagraniczne szczepionki.

Słowa Gao Fu padły w czasie konferencji zorganizowanej w Chengdu.

Dyrektor chińskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przyznał, że Chiny rozważają obecnie podawanie dwóch różnych szczepionek jednej osobie, by zwiększyć ich ochronę przeciw COVID-19.

AP informuje, że inny przedstawiciel chińskiego CDC, Wang Huaqing, poinformował, że Chiny pracują obecnie nad swoimi szczepionkami opartymi o technologię mRNA. Obecnie na rynku są dostępne dwie szczepionki na COVID-19 powstałe w oparciu o tę technologię - szczepionka Pfizer/BioNTech i szczepionka koncernu Moderna.

Niektórzy eksperci ds. ochrony zdrowia uważają, że podanie jednej osobie dwóch różnych szczepionek na COVID-19 może zwiększyć poziom jej ochrony przed koronawirusem. Badacze w Wielkiej Brytanii analizują możliwość łączenia w ten sposób szczepionki AstraZeneca oraz szczepionki Pfizer/BioNTech.

W Chinach opracowano jak dotąd cztery dopuszczone do użycia szczepionki na COVID-19 - dwie z nich, opracowane przez prywatny koncern Sinovac i państwową firmę Sinopharm, są oferowane innym krajom świata. Ze szczepionek tych korzystają już m.in. Meksyk, Turcja, Indonezja, Węgry i Brazylia.

Testy kliniczne w Brazylii wykazały, że szczepionka Sinovac chroni przed zakażeniem koronawirusem w 50,4 proc. W grupie uczestników testów, w której drugą dawkę szczepionki podano po trzech tygodniach, jej skuteczność wyniosła 49,1 proc. Skuteczność rosła do 62,3 proc. jeśli drugą dawkę podano po ponad trzech tygodniach.

Danych na temat badań dotyczących skuteczności szczepionki Sinopharm nie ujawniono. Firma przekonuje, że zebrane przez nią w ramach testów dane wskazują na skuteczność w przedziale 72,5-79,4 proc.

Gao mówił też, że by zwiększyć skuteczność szczepionek rozważa się zmianę liczby podawanych dawek i czasu jaki upływa między podaniem dawek.

W Chinach nie dopuszczono do użycia żadnej zagranicznej szczepionki na COVID-19.

Jak dotąd w Chinach zaszczepiono przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ok. 65 mln osób. 34 mln otrzymały dwie dawki szczepionki.

Źródło: Reuters, AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA