fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Czy 40-latkowie już mogą się szczepić? Szef KPRM tłumaczy

Michał Dworczyk
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Zapowiedzieliśmy, że do końca drugiego kwartału będzie wykonanych łącznie 20 mln szczepień - mówił w RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk.

Czy szef KPRM nie obawia się jednak, że do Polski po raz kolejny dotrze mniej szczepionek, niż deklarują ich producenci?

- Taka obawa zawsze istnieje, bo mamy dotychczasowe doświadczenia mało pozytywne, natomiast wierzę, że takich sytuacji, gdy będzie dojeżdżało mniej szczepionek, albo z opóźnieniem będą trafiały do Polski będzie coraz mniej. Dlatego wolę informować o liczbie szczepień do końca drugiego kwartału - mówił.

Dworczyk nie chciał jednoznacznie zadeklarować ile szczepień zostanie wykonanych w kwietniu. Jak dodał mamy zapewnienia producentów na dostarczenie szczepionek 5 mln

- W tej chwili mamy otwartą rejestrację dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia. Z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest ok. 1,8 mln. W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji. I zostały dziś w nocy wystawione e-skierowania dla osób od 40 do 60. roku życia - wyjaśnił szef KPRM. 

- Dla osób mających 59 lat i później 58, 57, etc. te zapisy zaczynają się na początku kwietnia - dodał szef KPRM.

Mówiąc o sytuacji epidemicznej w Polsce Dworczyk mówił, że największa presja na system ochrony zdrowia jest jeszcze przed nami, choć - jak dodał - dziś dobowa liczba zakażeń ma być mniejsza niż 30 tysięcy co ma wynikać "z cząstkowych danych", choć - jak dodał - nie zna jeszcze ogólnej liczby zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby.

Dworczyk był też pytany czy udaje się do kościoła w czasie Triduum Paschalnego. Jak stwierdził ma możliwość wzięcia udziału w mszach przed swoim kościołem i zamierza z niej skorzystać.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA