fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Dyrektor z WHO zabrał głos ws. szczepionki AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Rogerio Gaspar, dyrektor WHO ds. regulacji podkreślił, że Światowa Organizacja Zdrowia, wraz z Europejską Agencją ds. Leków (EMA) i innymi agencjami regulującymi dopuszczenie leków i szczepionek do użycia uważnie monitoruje dane dotyczące pojawiania się rzadkich typów zakrzepów u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca.

Jednocześnie Gaspar podkreślił, iż WHO nie spodziewa się, aby była zmuszona zmienić swoje stanowisko iż korzyści z zastosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają jakiekolwiek ryzyko związane z jej zastosowaniem.

To reakcja na wywiad, jakiego Marco Cavaleri, dyrektor ds. szczepionek Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), udzielił włoskiemu "Il Messaggero". Cavaleri stwierdził w wywiadzie, że obecnie można już - jego zdaniem - mówić, że jest związek między szczepionką AstraZeneca, a pojawianiem się zakrzepów u niektórych zaszczepionych. - Wciąż nie wiemy co wywołuje taką reakcję - dodał. 

EMA w wydanym po publikacji tego wywiadu oświadczeniu podkreśliła, że nadal dokonuje przeglądu nowych danych dotyczących szczepionki i ma ogłosić swoje ustalenia w środę lub w czwartek.

Gaspar poinformował, że również WHO przedstawi zaktualizowane stanowisko ws. szczepionki AstraZeneca w środę lub czwartek, po spotkaniu własnej grupy doradczej ds. bezpieczeństwa szczepionek.

Jednak, zdaniem przedstawiciela WHO, nie ma powodów by przypuszczać, że organizacja zmieni zdanie w kwestii tego, że korzyści związane z zastosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają wszelkie ryzyko.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA