fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Kolejny kraj ogranicza stosowanie szczepionki AstraZeneca

Szczepionka AstraZeneca
AFP
Władze Filipin podjęły decyzję o zawieszeniu szczepień szczepionką AstraZeneca osób poniżej 60. roku życia na czas przeanalizowania doniesień o pojawieniu się zakrzepów u osób zaszczepionych tą szczepionką w innych państwach - informuje Reuters.

Rząd Filipin zawiesza prowadzenie szczepień na COVID-19 z użyciem szczepionki AstraZeneca u osób poniżej 60. roku życia po tym jak Europejska Agencja Leków przyznała, że może istnieć związek między podaniem szczepionki a pojawieniem się rzadkich rodzajów zakrzepów, a brytyjski komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował, by AstraZeneką nie szczepić osób poniżej 30. roku życia.

O zawieszeniu stosowania szczepionki na Filipinach poinformował szef Agencji ds. Żywności i Leków w tym kraju, Rolando Enrique Domingo.

Domingo podkreślił, że na Filipinach nie wykryto przypadku wykrycia zakrzepu u osoby zaszczepionej szczepionką AstraZeneca.

- Zawieszenie stosowania tej szczepionki nie oznacza, że jest ona niebezpieczna czy nieskuteczna - to znaczy tylko, że decydujemy się na działania prewencyjne, by zapewnić bezpieczeństwo każdemu Filipińczykowi - dodał.

Filipiny otrzymały jak dotąd 525 600 dawek szczepionki AstraZeneca w ramach programu COVAX. Kolejnych 2,6 mln dawek ma trafić do kraju w przyszłym miesiącu - to dawki zakupione poza programem COVAX, na rynku.

Szczepienia na COVID-19 trwają na Filipinach od marca.

W tym roku władze Filipin chcą zaszczepić 70 ze 108 mln mieszkańców kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA