fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

COVID-19. Rosjanie przekonani, że koronawirus to broń biologiczna

Moskwa
AFP
Z badań niezależnego instytutu badania opinii publicznej Centrum Lewady wynika, że 64 proc. Rosjan jest zdania, iż koronawirus SARS-CoV-2 powstał w laboratorium jako broń biologiczna - czytamy w "The Moscow Times".

Możliwość, że koronawirus wydostał się z laboratorium odrzucają członkowie zespołu WHO, który bada pochodzenie tego wirusa. Zdaniem większości ekspertów koronawirus ma pochodzenie odzwierzęce.

Tymczasem - jak wynika z badania w Rosji - w naturalne pochodzenie wirusa wierzy 23 proc. respondentów.

13 proc. nie potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie o pochodzenie koronawirusa.

Z badania Centrum Lewady wynika też, że 56 proc. Rosjan nie obawia się obecnie zakażenia koronawirusem (obawia się tego 43 proc. badanych).

To najniższy poziom obawy przed zakażeniem koronawirusem w Rosji od początku epidemii w tym kraju. W październiku obawę przed zakażeniem czuło 64 proc. ankietowanych. 

62 proc. Rosjan nie chce zaszczepić się rosyjską szczepionką na COVID-19 Sputnik V (gotowość do zaszczepienia się nią deklaruje 30 proc. ankietowanych).

Wśród osób, które nie chcą się szczepić szczepionką wyprodukowaną w Rosji najwięcej wskazuje obawę przed skutkami ubocznymi jako źródło swojej niechęci.

Badanie przeprowadzono na grupie 1 601 respondentów z 50 regionów Rosji między 18 a 24 lutego.

Źródło: The Moscow Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA