fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ukraina wyrzuca szczepionki. Lekarze odmawiają przyjęcia

AFP
Ukraińskie placówki medyczne wyrzuciły część niewykorzystanych szczepionek przeciw koronawirusowi po tym, jak lekarze nie stawili się na własne szczepienia

Na Ukrainie rozpoczęła się akcja szczepień przeciw koronawirusowi. Do kraju dotarła w ubiegłym tygodniu pierwsza partia szczepionek firmy AstraZeneca. Choć w kraju jest ponad pół miliona dawek, władze walczą z powszechnym sceptycznym podejściem do szczepień.

Pierwsi szczepionkę otrzymują pracownicy medyczni, którzy są na pierwszej linii walki z epidemią. Z sondaży wynika, że niemal połowa, 47 proc. Ukraińców nie chce się zaszczepić.

- Ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak przebiegają wszystkie procesy, dlaczego lekarze odmawiają szczepień - powiedział szef partii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksandr Kornijenko.

- To bardzo źle, ale nie ma innego wyjścia... jeśli ktoś nie przyjdzie, można ją (fiolkę ze szczepionką) trzymać otwartą przez 2-3 godziny, po czym trzeba ją wyrzucić - powiedział szef parlamentarnej komisji zdrowia Mychajło Radutskij.

Do 28 lutego podano w kraju łącznie 3141 szczepionek, w tym tylko 90 w ciągu ostatnich 24 godzin - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Szef resortu, Maksym Stiepanow powiedział, że rząd pracuje nad tym, aby szczepionki nie były wyrzucane. Dodał, że do podobnych sytuacji dochodziło również w innych krajach.

W poniedziałek Stiepanow został zaszczepiony, a podanie szczepionki transmitowano w telewizji. W najbliższych dniach szczepionkę otrzyma również prezydent.

- Udowodniłem na własnym przykładzie, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna - powiedział minister zdrowia.

Znaczna część ludności Ukrainy, podobnie jak wielu republik postradzieckich, nieufnie podchodzi do szczepionek, obawiając się skutków ubocznych. Taka nieufność pozwoliła, by ognisko odry przerodziło się w epidemię w 2019 roku.

W Czernihowie na północy Ukrainy tylko 87 z 280 lekarzy zgodziło się na szczepienie - powiedział sekretarz rady miasta.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA