fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Serbia: Epidemiolog wzywa do natychmiastowego lockdownu

Dostawa szczepionki AstraZeneca, Belgrad
AFP
Serbscy epidemiolodzy wzywają rząd do wprowadzenia stanu wyjątkowego i ścisłego lockdownu, aby zatrzymać rosnącą falę zakażeń koronawirusem w kraju.

Liczba dobowych zakażeń koronawirusem w Serbii rośnie gwałtownie pomimo postępów programu szczepień - w 7-milionowym kraju zaszczepiono na COVID-19 już ok. 1 mln osób.

Główny epidemiolog kraju, Predrag Kon na antenie telewizji RTS wezwał we wtorek do "natychmiastowego ograniczenia liczby kontaktów", gdyż - jak dodał - w przeciwnym razie dojdzie do załamania systemu ochrony zdrowia.

- I wtedy zrozumiemy co oznacza, gdy system ochrony zdrowia się załamuje - dodał.

Obecnie w szpitalach w Serbii przebywa ok. 4 tys. chorych na COVID-19. Codziennie w kraju wykrywanych jest po kilka tysięcy zakażeń koronawirusem.

W Serbii, od początku epidemii, zmarło blisko 4,5 tys. chorych na COVID-19.

Według ekspertów obecna fala epidemii przechodząca przez Serbię to efekt wzrostu liczby imprez i klubów nocnych łamiących zasadny antywirusowe, a także efekt tego, że kurorty narciarskie w Serbii były otwarte całą zimę.

W Serbii trwa program szczepień z użyciem chińskiej szczepionki Sinopharm, szczepionki Pfizer/BioNTech, rosyjskiej szczepionki Sputnik V i brytyjskiej szczepionki firmy AstraZeneca.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA